Rosja rozważa odcięcie się od globalnego internetu. Powstała specjalna komisja

Rosja czyni przygotowania na wypadek konieczności odcięcia się od internetu. Prezydent Władymir Putin w tym celu powołał specjalną międzyresortową komisję ds. zapewnienia suwerenności technologicznej, której przewodniczącym został Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Federacji Rosyjskiej. Już w ubiegłym roku przekonywał on, że Rosja jest gotowa na taki krok dzięki posiadanej infrastrukturze.

Jak podaje „The Moscow Times” Putin nakazał członkom nowopowołanej komisji, a w szczególności jej przewodniczącemu nadzorowanie funkcjonowanie obiektów CII. Organ ten ma dbać o zapewnienie suwerenności technicznej jeśli chodzi o krytyczną infrastrukturę informacyjną.

Komisja ma odpowiadać za politykę państwa w zakresie zastępowania dotychczasowego importu krytycznej infrastruktury a w szczególności za zapewnienie niezależności technicznej obiektów CII poprzez wyposażenie ich w krajowe wyroby radioelektroniczne, a także urządzenia techniczne, systemy programowo-sprzętowe takie jak oprogramowanie oraz wsparcie informacyjne. Obiekty CII to systemy informatyczne należące do agencji rządowych, przedsiębiorstw kompleksu wojskowo – przemysłowego, a także organizacji opieki zdrowotnej, odpowiedzialnych za transport, łączność, finanse, energetykę, paliwa oraz przemysł chemiczny i kosmiczny.

W skład nowej komisji weszli między innymi szefowie Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Gwardii Rosyjskiej, Służby Wywiadu Zagranicznego, a także Ministerstw Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Sytuacji Nadzwyczajnych, Przemysłu i Handlu, Edukacji i Nauki, Transportu, Finansów, Rozwoju Cyfrowego, Rozwoju Gospodarczego oraz Energii. Znaleźli się w niej też przedstawiciele Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej, służb celnych, spółek Rosatom, Roskosmos, Rostec i kilku innych istotnych podmiotów. W sumie w komisji zasiada 27 członków.

Jeszcze rok temu w lutym, gdy Dmitrij Miedwiediew twierdził, że Rosja jest gotowa pod względem prawnym o technologicznym aby odłączyć się od globalnego internetu, nie było żadnych oznak aby tak miało się stać. Wojna na Ukrainie i wywołany przez nią kryzys jak widzimy radykalnie zmienił sytuację.