Renomowane pismo medyczne żąda ujawnienia dokumentów szczepionek na covid

Renomowane brytyjskie czasopismo medyczne British Medical Journal wezwało producentów szczepionek na covid do niezwłocznego ujawnienia wszelkiej dokumentacji z nimi związanej.

British Medical Journal żąda dostępu do danych

Jako uzasadnienie dla swoich żądań British Medical Journal podał szeroko rozumiany interes publiczny, a dane na temat szczepionek jak i sposobów leczenia covid powinny mieć charakter jawny. Pismo wydawane jest jako tygodnik przez związek zawodowy British Medical Association. Autorzy wezwania zauważyli, że mimo globalnego charakteru akcji wprowadzania tzw. szczepionek podstawowe dane na ich temat wciąż pozostają niedostępne dla lekarzy, badaczy oraz szeroko rozumianej opinii publicznej. Producenci zapowiadają, że stan taki potrwa wiele lat, co autorzy apelu uważają za nie do przyjęcia i moralnie niedopuszczalne, w kontekście tego, że poprzez te preparaty odbywa się interwencja w zdrowie publiczne o szerokim charakterze.

Oskarżenia wobec Big Pharmy

British Medical Journal oskarżył w swoim artykule firmy farmaceutyczne o to, iż osiągają ogromne zyski w tym samym czasie, gdy brakuje niezależnej analizy ich twierdzeń naukowych. Argument ten tyczy się przede wszystkim firmy Pfizer, która zapowiedziała, że wnioski o ujawnienie danych związanych ze szczepionkami mRNA rozpocznie nie wcześniej niż w maju 2025 roku, kiedy to minie 24-miesięczny okres od zakończenia badań podstawowych jej preparatów.

Jednocześnie amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA poprosiła sąd aż o 75 lat na to, aby przedstawić wszystkie dane na temat tzw. szczepionek Pfizer i BioNTech. Prośba ta brzmiała kuriozalnie i niedorzecznie zakrawając na jakąś kpinę toteż sędzia nie przychylił się do złożonego wniosku i początkiem stycznia nakazał FDA opublikowanie całości 12 tysięcy stron danych, które agencja ta wykorzystała do podjęcia decyzji o zatwierdzeniu tych preparatów. Sąd dał agencji czas do końca miesiąca na wywiązanie się nałożonego obowiązku. Ponadto FDA ma też publikować wszelkie dane na temat preparatów Pfizer i BioNTech w ilości 55 tysięcy stron miesięcznie do momentu, aż wszystko zostanie upublicznione.

British Medical Journal zauważył ponadto, że AstraZeneca nie jest gotowa na realizacje wniosków o ujawnienie danych z zakresu badań fazy III. Firma ta jednak twierdzi, że harmonogram ujawniania takich danych może być różny zależnie od konkretnego wniosku i trwać nawet przez okres 1 roku od jego złożenia przez analizę, decyzję, anonimizację oraz finalne udostępnienie publiczne danych oraz dokumentów.
Jeszcze w grudniu ubiegłego roku Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zostało pozwane przez Informed Consent Action Network (ICAN) w związku z tym, że ukrywa przed amerykańskim społeczeństwem kluczowe dane na temat bezpieczeństwa tzw. szczepionek na covid. ICAN zażądał od CDC pilnego dostarczenia mu tych danych w celu zapewnienia przejrzystości ogółowi społeczeństwa.