Rakiety Patriot trafią na Ukrainę. Nowy pakiet pomocy przyjęty

USA przekaże Ukrainie rakiety Patriot w ramach najnowszego pakietu pomocowego wartego blisko 40 miliardów dolarów.

Jak podał „Washington Post” powołując się na przecieki ze źródeł we władzach Stanów Zjednoczonych w ramach najnowszego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy znaleźć się mają środki przeznaczone na transfer do tego kraju zaawansowanych wojskowych technologii. W ramach pakietu USA przekażą Ukrainie także system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.

We czwartek 19 maja Senat USA uchwalił ustawę, która umożliwia przyznanie Kijowowi pomocy o wartości 39,8 miliarda dolarów. Środki mają być przeznaczone na uzbrojenie ale także na pomoc dla uchodźców oraz pomoc gospodarczą. Jest to kontynuacja działań Kongresu, który już w marcu zdecydowaną większością głosów przegłosował wydatki na pomoc dla Ukrainy, zbrojeniową oraz dla uchodźców w wysokości 13,6 miliarda dolarów. Tamten pakiet wraz z najnowszym będzie więc łącznie warty blisko 54 miliardy.

W ramach nowego pakietu zwiększony został budżet m.in. Pentagonu i Departamentu Stanu. Zagwarantowano ponad 20 miliardów dolarów na wydatki na wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy i szerokorozumianą pomoc dla tego kraju.

Przyjęty akt daje prezydentowi Joe Bidenowi prawo przekazania z amerykańskich zasobów uzbrojenia o wartości 11 miliardów dolarów a także pozwala wyasygnować kolejne 6 miliardów na pomoc w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative, gdzie Pentagon może kupować uzbrojenie dla Ukrainy bez pośredników od razu u u jego producentów. Wydaje się mało prawdopodobne, aby najnowszy pakiet dla Ukrainy był ostatnim, w związku z czym zapewne w niedługim czasie usłyszymy o kolejnych inicjatywach.