Być może działania w kierunku zbudowania polskiej energetyki jądrowej ruszą w końcu do przodu. Na przyszły tydzień zapowiedziano wizytę przedstawicieli polskiej energetyki w Stanach Zjednoczonych i spotkanie z przedstawicielami USA. Celem rozmów mają być ustalenia odnośnie reaktorów jądrowych dla naszego kraju.
Do USA polecieć ma w przyszłym tygodniu szef resortu Aktywów Państwowych Jacek Sasin wraz z ministrem rozwoju, Piotrem Nowakiem. W imieniu rządu mają podpisać porozumienie w sprawie budowy niewielkich reaktorów jądrowych dla Polski. Takie doniesienia opublikował na swoich łamach serwis „Business Insider”. Jak zauważył dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica, porozumienie to może w skokowy sposób zmodernizować naszą rodzimą energetykę. Planowaną wizytę Sasina i Nowaka w USA potwierdził dla tegoż portalu Karol Manys, nie chciał jednak wnikać w szczegóły na temat zagadnień jakie będą omawiane z przedstawicielami administracji w Białym Domu.
Niewykluczone, że w ramach wizyty dojdzie do bezpośredniego spotkania z amerykańskim sekretarzem energii. Nie jest to pewne, bowiem program wizyty jeszcze jest w trakcie uzgodnień.
Polski resort rozwoju już początkiem stycznia informował o planach dotyczących spotkań na szczeblu rządowym z przedstawicielami odpowiednich departamentów w administracji amerykańskiej. Wówczas jednak nie sprecyzowano kiedy miałyby się one odbyć. Sprawy w tym temacie jednak przyspieszyły i rozmowy odbędą się już w najbliższych dniach.
W trakcie planowanej wizyty tym razem prawdopodobnie jednak nie dojdzie do spotkania z sekretarz ds. handlu Giną Raimondo. Może jednak do niej dojść podczas kolejnej, planowanej na marzec, tak wynika z nieoficjalnych na razie informacji.
Oprócz przedstawicieli rządu w składzie delegacji lecącej do USA znajdą się też najprawdopodobniej prezesi Spółek Skarbu Państwa takich jak KGHM – Marcin Chludziński, a także GPW – Marek Dietl.
Obaj ministrowie, aktywów państwowych Jacek Sasin oraz rozwoju Piotr Nowak mają w trakcie spotkań omówić budowę w naszym kraju małych reaktorów atomowych na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej.