Premier Viktor Orban nadal zyskuje w sondażach postawą wobec Rosji

Jak pokazują najnowsze sondaże postawa węgierskiego premiera Viktora Orbana przynosi mu korzyści. Na końcówce kampanii parlamentarnej wyniki badań sondażowych nie pozostawiają złudzeń co do tego, że szef węgierskiego rządu zyskuje na swojej postawie wobec Rosji w kontekście trwającej wojny na Ukrainie.

Na finiszu kampanii wyborczej

W sondażu przedwyborczym przeprowadzonym na Węgrzech w przededniu tamtejszych wyborów parlamentarnych Fidesz, partia urzędującego premiera niezmiennie zyskuje poparcie i jego przewaga nad opozycją coraz wyraźniej wzrasta. Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcom Węgier odpowiada postawa premiera wobec Rosji w kontekście trwającej wojny na Ukrainie.

Węgrzy wyrażają uznanie w postaci poparcia dla szefa rządu, który nie dopuszcza do tego, aby z powodu konfliktu Rosji z Ukrainą gospodarstwa domowe płaciły wyższe rachunki za energię ze źródeł innych niż rosyjskie. Podczas gdy trwa wojna rosyjsko – ukraińska, a premier Orban stanowczo sprzeciwia się poszerzenia zachodnich sankcji o handel surowcami energetycznymi, słupki poparcia dla partii rządzącej idą z dnia na dzień w górę.

Jest to zdecydowana zmiana trendu i spekulacji względem ostatnich miesięcy, kiedy niektórym komentatorom i obserwatorom tamtejszej sceny politycznej wydawało się, że po 12 latach nieprzerwanych rządów partia Viktora Orbana zostanie odsunięta od władzy. Poparcie dla Zjednoczonej Opozycji jeszcze kilka tygodni temu kształtowało się na poziomie zbliżonym do rządzącego Fideszu.

W momencie, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, a węgierski premier Viktor Orban zachował zdystansowaną postawę wobec kryzysu i odmawiał poparcia sankcji, wówczas słupki sondażowe dla Fideszu na powrót poszły w górę pozostawiając te opozycyjne daleko w tyle.

Sondaż pokazuje przewagę

Jak pokazuje najnowszy sondaż przeprowadzony przez węgierską firmę Medián pokazuje, że taka a nie inne postawa premiera Organa wobec wojennego kryzysu na Ukrainie pozwoliła odbić opozycji znacząca część wyborców. Gotowość do głosowania na obecną partię rządzącą wyraziło w sondażu 40% ankietowanych. W tym samym badaniu zjednoczona opozycja uzyskała wynik 32%. Inne ugrupowania uzyskały wyniki nie przekraczające kilku procent. Wśród zdecydowanych wyborców Fidesz posiada poparcie sięgające nawet 50%.

Przeliczając procent głosów na liczbę mandatów w parlamencie partia Orbana na chwilę obecna zdobyła by 128 miejsc, czyli o dwa mniej niż większość konstytucyjna. Samodzielne rządy ciągle są w zasięgu Fideszu, bowiem aż 20% Węgrów nie zdecydowało jeszcze kogo poprze w wyborach.