Pracownicy ZUSu chcą wycofania „Nowego Ładu”

Niespodziewanie ofiarami tzw. „polskiego ładu” stali się pracownicy ZUS-u. Po otrzymaniu niższych wypłat domagają się wycofania tej reformy podatkowej.

Apel pracowników ZUS

Armia pracowników ZUS po otrzymaniu niższych niż powinni wynagrodzeń za poprzedni miesiąc wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego pilny i stanowczy apel o wycofanie się rządu z tej chaotycznie przygotowanej reformy podatkowej. Ta grupa zawodowa do nie pierwsze ofiary szumnie zapowiadanego „polskiego ładu”. Wprowadzona pomimo pojawiających się od wielu miesięcy ostrzeżeń o katastrofie reforma okazała się być fatalnie przygotowana. Mimo, że PiS miał czas by poprawić zawczasu zgłaszane błędy a nawet odsunąć w czasie o rok wdrożenie w życie, to nie zrobił nic by uniknąć zamieszania i parł do przodu nie zważając na pojawiające się głosy krytyczne w sprawie swojej sztandarowej reformy. Wszyscy zajmujący się zawodowo finansami i księgowością dostali za mało czasu na zapoznanie się z nowymi zasadami a szybki tryb prac nad zmianami zaowocował całą masą błędów. Całości dopełniło krótkie vacatio legis bowiem Prezydent podpisał ustawę „Polski Ład” dopiero w połowie listopada ubiegłego roku.

„Polski Ład” wywołał chaos

Zdecydowana większość firm po nowym roku nie wie, w jaki sposób rozliczyć pensje pracowników, aby zgodnie z zapowiedziami rządu ci na nowych zasadach podatkowych zyskali. O problemie było już wiadomo na początku stycznia, kiedy swoje wynagrodzenia, wypłacane z góry, otrzymali nauczyciele i służby mundurowe. Jedni i drudzy otrzymywali niższe wynagrodzenia niż powinni. Na tym nie koniec. Teraz, po miesiącu czasu swoje pensje otrzymywać zaczynają pozostali zatrudnieni i oni także ze zdumieniem stwierdzają, że kwota wynagrodzenia jest niższa niż być powinna.

W związku z niższymi wynagrodzeniami pracownicy ZUSu wystosowali do premiera i ministra finansów stanowczo brzmiący apel o wycofanie nietrafionej reformy. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymali wypłaty za styczeń w wysokości nawet o kilkaset złotych niższych niż te za grudzień. Biorąc pod uwagę relatywnie niski poziom zasadniczych wynagrodzeń jakie otrzymują pracownicy ZUSu stanowi relatywnie duży uszczerbek finansowy dla ich rodzin oraz ich samych.

Zasadniczo pracownicy Zakładu otrzymują jedne z najniższych uposażeń urzędniczych w Polsce choć to dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu i poświęceniu ZUS jest w stanie realizować priorytetowe zadania Państwa takie jak choćby wypłata 300+, 500+ czy rodzinnego opiekuńczego. Związek Zawodowy Pracowników ZUS zaapelował do władz o wycofanie całości przepisów wprowadzanych pod szyldem „Polski Ład”, gdyż doprowadza on do zubożenia dużej części społeczeństwa łącznie z pracownikami instytucji zaufania publicznego.