Powstanie polsko – brytyjska komisja dla wsparcia Ukrainy. 30 mln funtów wsparcia z UK

Podczas spotkania we czwartek 7 kwietnia prezydent Andrzej Duda i premier Boris Johnson zapowiedzieli powstanie polsko – brytyjskiej komisji dla wsparcia Ukrainy. Premier Wielkiej Brytanii zadeklarował też potrojenie dotychczasowego wsparcia dla Polski na zapewnienie pomocy humanitarnej dla uchodźców do kwoty 30 milionów funtów.

Czwartkowa wizyta prezydenta Polski w Londynie była, jak ogłoszono, początkiem nowej ery we wzajemnych stosunkach obu krajów. Podkreślono w jej trakcie znaczenie budowy bliższych więzi między narodami oraz wzmocnienia współpracy na rzecz obrony i bezpieczeństwa. W wydanym komunikacie ogłoszono rozpoczęcie programu wspólnych działań w celu rozszerzenia obecnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa w Europie i jego wzmacniania w kolejnych latach.

W oświadczeniu przeczytać można, że oba kraje podzielają ocenę zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego i jednocześnie podejmują zobowiązanie do zbiorowej obrony w ramach Paktu NATO.

W dalszej części dokumentu napisano, że inwazja Rosji na Ukrainę stanowi zamach na demokrację i wolność, co przyniosło narodowi ukraińskiemu liczne cierpienia. Zadeklarowano też ściślejszą współpracę w celu wsparcia Ukrainy. Obaj przywódcy wezwali też Władymira Putina do niezwłocznego zakończenia działań zbrojnych oraz wycofania sił rosyjskich z ukraińskiego terytorium oraz natychmiastowego zawieszenia broni w celu zapewnienia cywilom bezpieczeństwa oraz umożliwienia im dostaw żywności i artykułów medycznych.

W dokumencie zapowiedziano powołanie wspólnej polsko – brytyjskiej komisji, której zadaniem będzie wspieranie Ukrainy jeśli chodzi o długoterminową koordynację dostaw broni i szkoleń dla wojska, a także pomoc w określaniu potrzeb a także modernizacji armii.

Wielka Brytania ogłosiła ponadto, że trzykrotnie zwiększy dotychczasowe wsparcie dla Polski do kwoty 30 milionów funtów w celu zapewnienia pomocy humanitarnej uchodźcom z Ukrainy, którzy tymczasowo przebywają w Polsce, w zakresie schronienia, edukacji i podstawowych świadczeń. Premier Boris Johnson zapewnił, że brytyjski system wizowy pozostaje dla Ukraińców otwarty.