Propozycja zmiany flagi Rosji. Przeciwnicy wojny prezentują projekt

Wśród Rosjan przeciwnych wojnie pojawił się pomysł na zmianę flagi po zakończeniu wojny na Ukrainie. Chcą po obaleniu Władymira Putina zastąpić obecną biało – niebiesko – czerwoną flagą biało – niebiesko – białą.

Obecna flaga Rosji została ustanowiona przez cara Piotra Wielkiego w XVII wieku. Projektując ją ówczesny władca wzorował się flagą Holandii. Początkowo funkcjonowała ona jako symbol dla marynarki wojennej, jednak z czasem stała się narodowym symbolem Rosji. W czasach Związku Radzieckiego została zmieniona na kojarzony przez wszystkich czerwony kolor z sierpem i młotem. Tradycyjne kolory wróciły po jego upadku. W pierwszym okresie poradzieckiej Rosji zamiast obecnego granatu był na niej jasny błękit, jednak Władymir Putin powrócił do kolorystyki flagi z czasów carskich.

Obecna flaga z założenia przypomina pansłowiańską, która była symbolem wszystkich Słowian jednakże różni się kolejnością kolorów bowiem tamta miała odwrotnie kolory biały i niebieski.

Antyputinowska opozycja wystąpiła z postulatem, aby zmienić kolorystykę na tym najważniejszym symbolu. Rosjanie, którzy są przeciwni obecnej reżimowej władzy twierdzą, że obecna flaga już będzie negatywnym symbolem podobnie jak ta nazistowskich Niemiec, w związku z tym chcą od niej odejść. Proponują, aby po obaleniu Putina wprowadzić istotne zmiany. Pierwszą rzeczą miałoby być rozjaśnienie granatu na jasny niebieski kolor, a druga to zastąpienie czerwonego pasa drugim białym, co w ich przekonaniu miałoby być symbolicznym zmyciem krwi z flagi ich kraju. Czy i jakie są realne szanse na realizację tego pomysłu okaże się zapewne za jakiś bliżej nieokreślony czas.