Powstał nowy szlak przemytu kokainy z Ameryki. Wiedzie przez Afrykę

Wybrzeże Kości Słoniowej w Afryce znalazło się na szlaku nowego kanału przemytu kokainy z Ameryki. Służby tego kraju poinformowały o przechwyceniu potężnej ilości narkotyku w portach w Abidżamie oraz San Pedro.

Łączna ilość zatrzymanej przez policję narkotykowej kontrabandy to ponad dwie tony narkotyku. Towar został skonfiskowany w dwóch portach w Abidżamie oraz San Pedro. Zatrzymano też dziewięć osób zajmujących się przerzutem zakazanego towaru. O sukcesie miejscowej policji poinformowało w sobotę 23 kwietnia tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

W opublikowanym komunikacie podano, że policja dokonała zatrzymania kontrabandy dwukrotnie, w piątek 15 kwietnia oraz czwartek 21 kwietnia bieżącego roku w obu tych krajowych portach. Łącznie przejęto 2 tony, 57 kilogramów oraz 259 gramów środka odurzającego. Wartość rynkowa przejętego towaru oszacowana została na około 41 miliardów franków CFA co stanowi równowartość 62 milionów euro. Nie udało się określić kraju, skąd nadano przesyłkę oraz jej docelowego miejsca przeznaczenia. Policja podała, że wśród zatrzymanej dziewiątki osób są zarówno cudzoziemcy jak i obywatele Wybrzeża Kości Słoniowej.

Przejęta kontrabanda jest tym razem większa niż całość przejętego narkotykowego towaru w całym roku 2021, kiedy to służby przejęły w ciągu 12 miesięcy 1,56 tony specyfiku przemycanego z Ameryki Łacińskiej. Dwa lata temu z kolei łącznie na wodach terytorialnych kraju przejęto zaledwie około 400 kilogramów narkotyków przewożonych przez statek towarowy płynący z Brazylii. Narastające z roku na rok ilości przechwytywanego specyfiku dowodzą, że Wybrzeże Kości Słoniowej stało się w ostatnich latach jednym z ważniejszych krajów, przez który przebiega szlak tranzytowy w przemycie kokainy z Ameryki Południowej do Europy.