Portugalscy dziennikarze ostrzelani na Ukrainie

Dziennikarze z portugalskiej telewizji RTP padli ofiarą ostrzału na południu Ukrainy. Atak najprawdopodobniej miał miejsce ze strony rosyjskiej.

Do incydentu doszło we środę 20 lipca w okolicach miejscowości Łymany w południowym obwodzie mikołajowskim. O zdarzeniu poinformowała agencja Ukrinform powołując się na Narodowy Związek Dziennikarzy Ukrainy. Na szczęście nikt z ekipy nie zginął ani nie odniósł obrażeń.

Do ekipy należał doświadczony portugalski korespondent wojenny Antonio Mateus. Jego zespół w pewnym momencie stał się ofiarą ostrzału. Jak relacjonował ukraiński dziennikarz Andrij Kowałenko, współpracujący z RTP, pomimo sytuacji zagrażającej życiu uciekali i jednocześnie nagrywali materiał.

Agencja Ukrinform podała, że do chwili obecnej w kraju wszczęto już 46 postępowań odnośnie przestępstw popełnionych wobec dziennikarzy przez, jak się zakłada, rosyjskie wojska. Ostateczne udowodnienie, że atak był celowy a jego źródłem była rosyjska artyleria nie jest jednak takie proste z uwagi na fakt, że obie strony strzelają do siebie nawzajem i nie jest wykluczone, że w przynajmniej części przypadków dziennikarze przypadkowo znaleźli się w strefie ostrzału którejś ze stron.

Ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko w pierwszej połowie czerwca wydał oświadczenie, w którym poinformował opinię publiczną iż od początku działań wojennych na Ukrainie zginęły 32 osoby pracujące dla mediów. Wśród zabitych są zarówno dziennikarze z Ukrainy jak i pracownicy zagranicznych stacji. Końcem maja wskutek ostrzału zginął pracownik stacji informacyjnej BFM TV, francuski reporter Frederic Leclerc-Imhoff. W kwietniu z kolei w trakcie ataku na dom mieszkalny zginęła rodzima ukraińska reporterka Radia Swoboda, Wira Hyrycz w 24 marca po ataku rakietowym w Kijowie życie straciła dziennikarka rosyjskich mediów niezależnych Oksana Baulina. To tylko kilka wybranych nazwisk z listy ofiar spośród dziennikarzy relacjonujących przebieg działań wojennych na Ukrainie.