Polska zapewnia bezpłatny transport kolejowy na zachód uciekinierom z Ukrainy

Odpowiadając na nasilający się napływ ukraińskich uchodźców polski rząd uruchamia dla nich bezpłatny transport kolejowy i autokarowy. Mogą z niego korzystać wszyscy ci Ukraińcy, którzy nie chcą zostawać w Polsce i zdążają do innych państw Unii Europejskiej.

Oświadczenie o uruchomieniu bezpłatnego transportu dla uciekinierów przekazał w niedzielę 13 marca wiceminister resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker. Było to poszerzenie wcześniejszej oferty, kiedy to ten sam polityki zagwarantował chętnym Ukraińcom możliwość skorzystania bez opłat z przejazdu do Niemiec. Teraz w grę wchodzą także inne kraje Europy Zachodniej.

Na kolejny weekend na potrzeby przewozu uchodźców zarezerwowano już w sumie 18 specjalnych pociągów. Na Dolnym Śląsku, w przygranicznym mieście Zgorzelec jest już gotowy specjalny punkt recepcyjny i przesiadkowy, w którym uchodźcy będą mogli odpocząć przed dalszą podróżą na zachód. Jak zapewnił wiceminister wszystko będzie się, ze względów bezpieczeństwa, odbywało pod czujnym okiem Państwowej Straży Pożarnej.

W państwach Unii Europejskiej od kilku dni trwają prace nad koordynacją działań w zakresie transportu dla uchodźców z Ukrainy, chcących udać się na zachód, dla których Polska jest tylko krajem tranzytowym.

W związku z kryzysem polski szef MSWiA Mariusz Kamiński wraz ze swoimi odpowiednikami z Francji, Geraldem Darmanin’em i z Niemiec, Nancy Feaser, zawiązali nieformalnie sztab do pomocy uchodźcom. W piątek przed weekendem odbyły się w tej sprawie w Krakowie rozmowy ministerstw ds. transportu z Polski Ukrainy, Austrii, Czech, Francji oraz Niemiec i unijnej komisarz Adiny Valean. W tym samym składzie politycy spotkali się też na polsko – ukraińskim pograniczu. Do rozmów z polskiej strony oddelegowani zostali minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, jego zastępcy Rafał Weber i Andrzej Bittel a także wiceminister Paweł Szefernaker.

Niedziela 13 marca była 18-tym dniem rosyjskiego najazdu na Ukrainę. W tym czasie do Polski przybyło już ponad 1,6 miliona uchodźców z zaatakowanego kraju.