Plan stworzenia republik ludowych na zachodzie Ukrainy. Niepokojące doniesienia

Służby ukraińskie poinformowały, że był rosyjski plan stworzenia republik ludowych na zachodzie Ukrainy. W komunikacie podano, że próby te zostały udaremnione.

Komunikat Służb Bezpieczeństwa Ukrainy wydano we wtorek 12 kwietnia za pośrednictwem stron w serwisie Facebook. Próbę realizacji planu miała podjąć grupa Ukraińców kolaborująca z Rosją. Ich działania miały we współpracy z rosyjskimi służbami specjalnymi miała doprowadzić do stworzenia podobnych do tych w Donbasie tzw. „republik ludowych” tyle, że na zachodzie kraju. Działalność tej grupy miała zostać wykryta jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji.

Zgodnie z podanymi informacjami w pierwszych dniach marca zatrzymani mieli zostać organizatorzy oraz główni uczestnicy tej operacji. Do ujęcia spiskowców doszło w obwodach iwano-frankowskim oraz chmielnickim. Jeden z kolaborantów zgodził się na współpracę ze służbami. Zeznał on, że początki tworzenia grup dywersyjnych na Ukrainie miały miejsce już latem 2021 roku. Miał on być odpowiedzialny za zwerbowanie blisko 500 osób wśród byłych ukraińskich wojskowych, zwłaszcza takich z bojowym doświadczeniem z Donbasu.

Scenariusz zakładał, że grupa wprowadzi scenariusz siłowy w sytuacji, gdyby regionalne władze na Ukrainie odmówiły dobrowolnego ustąpienia. Zgodnie z uzyskanymi informacjami cały plan miał zostać wdrożony w tym samym czasie kiedy rozpoczęła się inwazja, czyli 24 lutego. Według Służb Bezpieczeństwa Ukrainy operację tą udało się jednak udaremnić zatrzymując najważniejszych i kluczowych członków grupy. Zagrożenie to przynajmniej na razie zostało zażegnane, choć nie wiadomo tak naprawdę, ilu członków tejże grupy pozostało na wolności i może opracowywać nową wersję udaremnionego planu.