Pierwsze gminy w Polsce bez gazu. Skutek polskich sankcji wymierzonych w Rosję

Wskutek utworzenia listy sankcyjnej kilka gmin w Polsce zostało nagle z dnia na dzień pozbawione dostaw gazu. Wszystko przez to, że znalazła się na niej firma dostarczająca tam ten surowiec.

Brak dostaw objął wszystkie obiekty i podmioty na terenie tychże gmin, czyli domy, szkoły, przedszkola i lokalne przedsiębiorstwa. Po raz kolejny okazało się, że rząd porusza się niczym przysłowiowy słoń w składzie porcelany i pochopnie działa zamiast dwa razy pomyśleć o ich możliwych skutkach. W taki sposób sankcje mające w założeniu uderzyć w Rosję wracają rykoszetem i uderzają w działające w Polsce podmioty z choćby częściowym kapitałem rosyjskim.

Na stworzonej przez rząd liście sankcyjnej wśród 50 podmiotów znalazła się między innymi mająca siedzibę w Krakowie firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. Wskutek tego, że objęto ją sankcjami zarząd spółki podjął decyzję o wstrzymaniu dostaw gazu do swoich odbiorców. W ten sposób bez gazu pozostało kilka gmin w Polsce takich jak Łeba, Mieścisko, Mrozy, Zagórów i Cegłów, które oficjalnie o tym fakcie poinformowały. Problem ma jednak dotyczyć także innych, w sumie nawet kilkunastu gmin w kraju, których mieszkańcy z dnia na dzień zostali pozbawieni dostaw gazu.

O sprawie napisał w mediach społecznościowych między innymi Przemysław Renn, wójt gminy Mieścisko. W jego gminie gazu pozbawionych zostało kilkadziesiąt gospodarstw domowych, instytucje samorządowe, urząd gminy, szkoła, przedszkole, ośrodek pomocy społecznej, a także miejscowa biblioteka, ośrodek zdrowia i lokalne firmy. Wójt poinformował, że dostawy zostały wyłączone we środę 27 kwietnia około godziny 16 popołudniu. Analogiczne komunikaty zostały wydane przez inne gminy dotknięte problemem.

W sprawie głos zabrał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefermaker twierdząc, że problemu tego nie dało się wcześniej rozwiązać. Dodał jednak, że obecnie nad rozwiązaniem problemu pracuje sztab specjalistów. Polityk tłumaczył, że nie dało się tego przewidzieć ponieważ podmioty umieszczono na liście sankcyjnej w sposób niejawny.