Pierwsza oficjalna oferta na budowę elektrowni jądrowej w Polsce

Do Polski wpłynęła pierwsza oficjalna oferta na budowę elektrowni atomowej. Złożył ją koreański koncern KHNP.

Koncern z Korei złożył techniczną i cenową ofertę na budowę pierwszej elektrowni atomowej w naszym kraju. Zgodnie z danymi z oferty przewiduje ona budowę 6 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 8,4 GW. Pierwszy z nich miałby zacząć działać w 2033 roku, co jest zgodne z przyjętym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej harmonogramie.

Koreańska firma Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP) złożyła właśnie ofertę polskiemu rządowi. Została ona przedstawiona w trakcie spotkania jaj przedstawicieli z Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, wiceministrem klimatu. W prezentacji brał też udział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Zalety oferowanego reaktora

Koncen KHNP zaznaczył, że proponowany model reaktora jest od lat eksploatowany w krajach takich jak Korea Południowa czy Zjednoczone Emiraty Arabskie i spełnia międzynarodowe standardy, co potwierdzają uzyskane certyfikaty od EUR, European Utility Requirements Organization (EUR) oraz NRC, US Nuclear Regulatory Commission. Jak podkreslono, model ten cechuje się podwyższonym poziomem jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Posiada między innymi pasywny system bezpieczeństwa a także inne rozwiązania przeciwdziałające skutkom takich wydarzeń jak np. uderzenie samolotu. Po wypadku w Fukushimie model wzbogacono o dodatkowe mechanizmy zabezpieczające oraz zapewniające wyższy stopień cyberbezpieczeństwa.

Elementy oferty

Złożona oferta zawierała też szczegółowy harmonogram prac budowlanych oraz sposób zarządzania całym projektem. Oferent odnosi się w niej także do wskazanej lokalizacji, a także transferu technologii i kwestii szkoleń oraz edukacji dla przyszłego personelu, co stanowi istotne dla polskiego rządu aspekty. Oferta finansowo jest wspierana przez południowokoreański rząd, co obejmuje plan finansowania a także możliwość wsparcia inwestycji przez KHNP oraz rządowe instytucje z tego kraju, takie jak np. agencje kredytów eksportowych ECA albo zagraniczne agencje rozwoju.

Jak podkreślono, złożona przez Koreańczyków oferta spełnia założenia przyjętego przez rząd w październiku 2020 roku Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, a także zawiera kluczowe założenia w kwestii długoterminowej współpracy polsko – koreańskiej w celu energetycznej transformacji Polski. KHNP to część państwowego południowokoreańskiego koncernu KEPCO, Korea Electric Power Corporation, który jest operatorem wszystkich 24 działających w Południowej Korei bloków jądrowych.