Pięć krajów UE otrzyma pomoc w uniezależnieniu od Rosji

Pięć unijnych krajów posiadających elektrownie jądrowe otrzyma unijną pomoc w zakresie zastąpienia rosyjskiego paliwa do reaktorów.

Publiczne radio w Sofii, stolicy Bułgarii poinformowało, że Unia Europejska zaoferowała pomoc w kwestii uniezależnienia się od Rosji jeśli chodzi o dostawy paliwa jądrowego. Wsparciem objęte zostały oprócz Bułgarii także Czechy, Węgry, Słowacja i Finlandia. Zgodnie z zawartymi umowami z rosyjską spółką Rosatom, od której kraje te otrzymują obecnie paliwo stan ten ulegnie zmianie po roku 2027 kiedy dostawy te mają zostać wstrzymane.

Samoloty rosyjskie, które dostarczają do tych krajów paliwo atomowe są objęte wyjątkiem od unijnych sankcji i mogą korzystać z przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej w związku z jego transportem do wymienionych krajów. Jak poinformował jednak Westinghouse z USA obecnie trwają prace nad możliwie szybkim rozwiązaniem jeśli chodzi o zastąpienie paliwa od Rosatomu.

W Bułgarii, gdzie podano informację, znajduje się jedna elektrownia atomowa zlokalizowana w Kozłoduju nad Dunajem. W obiekcie pracują dwa reaktory, które łącznie zaspokajają około 40% zapotrzebowania tego kraju na energię elektryczną. Jeden z nich jednak został czasowo wyłączony z uwagi na konieczność załadowania świeżego paliwa. Jak podał resort energetyki w tym kraju, Bułgaria posiada dwuletnie zapasy paliwa.

Rozmowy władz kraju z Westinghouse trwają już od dłuższego czasu, nie jest to więc nagła kwestia wynikła wskutek obecnej sytuacji. Obecna umowa z Rosatomem przewiduje zwrot do Rosji zużytych prętów paliwowych. Dla Sofii istotne jest, aby negocjowane obecnie z amerykańskim Westinghouse warunki zawierały podobną klauzulę, bowiem kraj ten nie ma warunków do magazynowania zużytego paliwa do reaktorów atomowych.