Obowiązek szczepienia na covid w niemieckiej Bundeswehrze

Niemieckie ministerstwo obrony przyjęło obowiązek szczepień na covid dla wszystkich żołnierzy Bundeswehry. Decyzja zapadła w wyniku porozumienia przedstawicieli Bundeswehry z ministerstwem i w jej wyniku każdy wojskowy w czynnej służbie będzie zobowiązany przyjąć preparat na covid.

O wyniku rozmów poinformowała we wtorek agencja Associated Press, ale już wieczorem w poniedziałek odpowiedni komunikat pojawił się na militarnym blogu „Augen Geradeaus”. Tym samym oficjalnie rozszerzona została lista obligatoryjnych szczepień dla niemieckich żołnierzy wszystkich szczebli. Ministerstwo obrony oznajmiło jednak, że podjęte przez komitet urzędników MON oraz wojskowych decyzje czekają teraz na ostateczne zatwierdzenie i podpis przez minister Annegret Kramp-Karrenbauer oraz Eberharda Zorna, inspektora generalnego Bundeswehry.

Jak podano na wspomnianym blogu termin rozpoczęcia realizacji obowiązkowych szczepień zależy teraz już wyłącznie od decyzji szefowej resortu obrony. Dodano jednak, że w przypadku wojskowych biorących udział w zagranicznych misjach międzynarodowych oraz NATO, akcja szczepień na covid rozpoczęta została już na wiosnę bieżącego roku, dzięki czemu wskaźnik wyszczepienia wynosi tu już 100%.

Od początku tejże akcji odnotowano tylko pojedyncze przypadki zakażenia, z czego żaden nie był na tyle poważny, żeby konieczny był transport chorego do kraju. Łącznie liczba potwierdzonych przypadków u wojskowych stacjonujących w różnych jednostkach w Niemczech wynosi około 1100 żołnierzy. Wśród całego personelu cywilnego i wojskowego w poniedziałek odnotowano 1215 przypadków. Na chwilę obecną trudno spekulować, czy i jaki będzie sprzeciw i opór wobec wprowadzonego przymusu.