Nowy pomysł PiSu w nurcie segregacji sanitarnej. Projekt ustawy niebawem

Po słynnej już ustawie posła Hoca wprowadzającej realną segregację sanitarna w Polsce politycy PiS wpadli na kolejny niedorzeczny pomysł. Mowa o koncepcji, w myśl której pracodawca mógłby pozywać pracowników bez szczepienia na covid w sytuacji gdy ci doprowadzą do pojawienia się zakażeń w firmie.

Spotkanie premiera z opozycją ws. covid

Taką inicjatywę rządową zapowiedziano podczas wtorkowego spotkania premiera z opozycją zwołanego w sprawie walki z tzw. pandemią covid. O pomyśle poinformował portal rmf24.pl. Zgodnie z tym co podaje serwis przedstawiciele rządu zapowiedzieli, iż projekt ustawy do Sejmu wpłynie we środę lub czwartek w tym tygodniu. Zgodnie z jego założeniami pracodawca będzie mógł pozwać niezaszczepionych i nieprzetestowanych pracowników, których „nieodpowiedzialność” wywoła falę zakażeń w jego firmie.

Nowe kontrowersyjne pomysły rządu

Pomysł skomentował między innymi przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. Oceniając propozycję pod kątem prawnym uznał ten pomysł za kompletną bzdurę, gdyż jest on niczym innymi jak scedowaniem na przedsiębiorców całkowitej odpowiedzialności, podczas gdy rząd zwyczajnie „umywa” ręce. Propozycja ta to kolejna próba zantagonizowania pracodawców i pracowników względem siebie nawzajem.

Wtorkowe spotkanie premiera z liderami opozycji miało podobny charakter jak zorganizowane jesienią ubiegłego roku przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Miało ono na celu omówienie strategii działania i wysłuchanie propozycji poszczególnych klubów i kół parlamentarnych.

Pierwotnie głównym tematem spotkania miała być słynna już haniebna ustawa sygnowana przez posła Hoca i grupę 30-tu innych posłów PiS, która w założeniu ma pozwolić pracodawcy na weryfikowanie statusu zaszczepienia swoich pracowników. Projekt ten został tydzień temu we wtorek pozytywnie zaopiniowany przez rząd, który uważa, że proponowane przepisy zapewniają bezpieczne warunki w miejscu pracy. Przyjęcie tej ustawy ma skutkować nadaniem przedsiębiorcy prawa do żądania od podwładnego świadectwa szczepienia, negatywnego wyniku testu lub też potwierdzenia przebycia infekcji.

Fakt niezgodności projektu z wieloma przepisami konstytucji zdaje się nie stanowić dla rządu żadnego hamulca, czego przejawem jest zapowiedź kolejnej, także naruszającej elementarne przepisy ustawy zasadniczej.