Zmarł znany aktor Tadeusz Bradecki znany z serialu „Komisarz Alex”

Zmarł gwiazdor TVP, słynny aktor znany z serialu „Komisarz Alex”, Tadeusz Bradecki. Rola w tym lubianym serialu była jego ostatnią kreacją aktorską.

Bradecki miał 67 lat. Jego śmierć pogrążyła w żałobie zarówno rodzinę i bliskich jak i rzesze fanów, którzy podziwiali go na ekranie w kolejnych odcinkach serii. Nie podano do publicznej wiadomości co było przyczyną śmierci aktora, co tradycyjnie wśród części internautów może rodzić domysły i spekulacje. Nikt, kto go znał i współpracował nie może uwierzyć, że nie ma go już wśród żywych i już nigdy nie zagra na planie zdjęciowym. Odejście tak cenionej postaci to dotkliwa strata dla polskiego świata kultury.

Serial „Komisarz Alex”, w którym można było podziwiać wyczyny utalentowanego gwiazdora jest od wielu już lat emitowany na antenie Telewizji Polskiej. We wcześniejszych latach Tadeusz Bradecki grał w produkcjach firmowanych przez takich reżyserów jak Krzysztof Kieślowski oraz Krzysztof Zanussi. O ile serial o policyjnym psie okazał się jego pożegnaniem z małym ekranem, o tyle ostatnią pełnometrażową produkcją, w której można było go zobaczyć był film „Zieja” z 2020 roku. W swojej karierze zajmował się też reżyserią.

O śmierci gwiazdy TVP poinformował po raz pierwszy Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, w którym Tadeusz Bradecki pełnił funkcję dyrektora artystycznego od 2007 do 2013 roku. Aktor był tez okresowo związany z Starym Teatrem w Krakowie oraz Teatrem Narodowym w Warszawie.

Notka biograficzna zmarłego

Tadeusz Bradecki urodził się w Zabrzu 2 stycznia 1955 roku. Był absolwentem wydziału aktorskiego oraz reżyserii dramatu na krakowskiej PWST. Od samego początku swojej kariery był związany z krakowskim Teatrem Starym, początkowo jako aktor, później jako reżyser a w końcu jako dyrektor artystyczny i naczelny tej instytucji. Od roku 2003 do 2007 pracował jako reżyser w Teatrze Narodowym w Warszawie. W 1998 roku rozpoczął pracę na macierzystej uczelni PWST jako pedagog. Był jednym z indywidualnych członków Unii Teatrów Europy.

Zagrał w filmach „Amator” i „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego oraz u Krzysztofa Zanussiego w produkcjach takich jak „Constans”, „Rok spokojnego słońca”, „Życie za życie”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” oraz „Rewizyta”. Widzieliśmy go też u Tadeusza Konwickiego w filmie „Dolina Issy”.