Sporo kontrowersji w Niemczech budzi postawa niektórych biskupów, którzy popierają udział księży w kampaniach ideologicznych ruchów LGBT. Akcje takie odbywają się coraz częściej z udziałem zarówno duchownych katolickich jak i świeckich pracowników kościelnych. W opinii ruchu LGBT utrzymywanie tradycyjnego nauczania na temat płci praz seksualności jest „oszczerstwem”.
Kampania LGBT w kościele
W opinii części hierarchów kościelnych, którzy dopuszczają się jawnej schizmy, konieczna jest zmiana tradycyjnego nauczania kościoła w kwestii homoseksualizmu oraz tożsamości płciowej. W ich ocenie właściwą drogą i środkiem do tego celu jest tzw. niemiecka droga synodalna. Jest to kwintesencja przesłania, jakie pojawiło się 24 stycznia w ramach kampanii „Out In Church”. Obejmuje ona między innymi głośny manifest, film telewizyjny „prime time” emitowany w ARD, inne filmy w mediach publicznych, publikację książkową a także liczne reportaże, wiadomości i wywiady pojawiające się w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej kampanii.
Wsparcie hierarchów dla ruchu
Konferencja Episkopatu Niemiec tego samego dnia wydała oficjalne oświadczenie sygnowane przez biskupa Helmuta Diesera z Akwizgranu, który w imieniu Konferencji Biskupów Niemieckich wyraził otwarte zadowolenie z akcji środowisk LGBT dodając, że kampania potwierdza dążenie do tego, aby klimat wolności od strachu zapanował powszechnie w kościele.
Wieczorem tego samego dnia poparcie dla inicjatywy „Out in Church” wyraziła z kolei diecezja Essen, która ustami biskupa Franza-Josefa Overbacka już dwa lata temu wzywała do odpatologizowania homoseksualizmu. Biskup ten docenia obecnie kampanię jako odważny krok w wykonaniu 125 prawników kościoła katolickiego z całego kraju. 25 stycznia diecezja Würzburg poinformowała o tym, iż „Duszpasterska Grupa Robocza Regenpastoral”, którą powołał biskup Franz Jung, z zadowoleniem przyjęła kampanię na rzecz osób LGBT prowadzoną w kościele katolickim.
Kolejnym, który pochwalił akcję i podziękował za świadectwa aktywistom jest Heinrich Timmerevers, biskup drezdeńsko-miśnieński. Ich treść pojawiła się nawet na stronie hamburskiej archidiecezji w formie cytatów. Nurt LGBT w kościele katolickim otwarcie wspiera też publiczna telewizja ARD aktywnymi działaniami zarówno w internecie jak i w tradycyjnej telewizji. Z kolei gazeta „Bild” przedstawia regularnie kościelnych pracowników żyjących w związkach homoseksualnych jak i wizerunki księży identyfikujących się jako geje.