Nowy głównodowodzący sił NATO w Europie objął stanowisko

Na stanowisku głównodowodzącego sił natowskich w Europie nastąpiła zmiana. Dowództwo objął generał US Army Christopher Cavoli.

Uroczysta ceremonia zmiany na stanowisku odbyła się w poniedziałek 4 lipca w dniu amerykańskiego Dnia Niepodległości w belgijskim Mons. To właśnie tam znajduje się Sojusznicze Dowództwo Operacji NATO na Starym Kontynencie. Generała amerykańskiego lotnictwa Toda Woltersa, dotychczasowego głównodowodzącego Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie SACEUR zastąpił na tym stanowisku generał US Army Christopher Cavoli. Walters pełnił swoją funkcję od 2019 roku. W pożegnalnym wystąpieniu wskazał na wysokie kwalifikacje nowego dowódcy.

Podczas ceremonii Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO w swojej przemowie podziękował Waltersowi za jego wkład i zaangażowanie, które pomogły Sojuszowi przejść przez trudne chwile w dwuletnim okresie pandemii. Jego aktywność, jak podkreślał sekretarz, zapobiegła przekształceniu się kryzysu covid w kryzys bezpieczeństwa. Wskazał, że odchodzący dowódca szybko i sprawnie zareagował w momencie wybuchu wojny na Ukrainie oraz podkreślił, że dzięki niemu już każdy natowski dowódca i żołnierz wie co ma robić i jak walczyć o utrzymanie wolności i bezpieczeństwa.

W dalszej części swojego wystąpienia sekretarz zwrócił się do nowomianowanego głównodowodzącego Cavolego mówiąc, że obejmuje on dowództwo w sytuacji gdy na świecie nasila się rywalizacja strategiczna i do Europy wraca „brutalna wojna”. Wyraził też przekonanie, że generał Cavoli mając do swojej dyspozycji zespół Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił Europy SHAPE będzie w stanie skutecznie mierzyć się z wyzwaniami i szansami, które niesie przyszłość. Przed objęciem obecnej funkcji generał Christopher Cavoli służył jako dowódca generalny armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce.