Nowy cennik węgla dla gospodarstw domowych. Drastyczne wzrosty

Polska Grupa Górnicza zapowiedziała wprowadzenie drastycznych podwyżek cen węgla dla gospodarstw domowych praktycznie z dnia na dzień.

Spółka PGG należąca do Państwa opublikowała właśnie nowy cennik węgla dla odbiorców indywidualnych. Ceny surowca z dnia na dzień wzrosły średnio o 20 % a w niektórych sytuacjach wzrost ten sięga nawet 40 %.

Zgodnie z nowym taryfikatorem tona węgla u państwowego operatora będzie kosztować średnio 1200 zł, podczas gdy dzień wcześniej w poniedziałek 15 sierpnia była o 200 zł niższa. Nowy cennik Państwowej grupy Górniczej wszedł w życie z dniem 16 sierpnia. Jak tłumaczy zarząd spółki wzrost cen spowodowany jest dramatycznym wzrostem kosztów produkcji jaki ma miejsce od początku roku.

PGG tłumaczy, że na rynku w sposób wręcz skokowy podrożała stal, która w kopalniach jest niezbędna do zbrojenia wyrobisk. Koszty z nią związane są dziś aż o 78 % wyższe niż w tym samym okresie rok temu. Kolejne czynniki to wyższa energia elektryczna oraz paliwo co razem powoduje podwyższenie wydatków PGG o 2,4 mld zł względem roku ubiegłego.

Węgiel opałowy od Państwowej Grupy Górniczej od sierpnia można zakupić w sklepie internetowym spółki. Internauci zauważyli, że w przypadku części produktów ceny poszły w górę aż o 40 %, czyli dwa razy tyle ile wynosi średnia podwyżka cen.

Warto przypomnieć, że jeszcze w czerwcu Piotr Muller, rzecznik rządu odradzał kupowania w obecnym okresie węgla z uwagi na to, że jego ceny w Spółkach Skarbu Państwa niedługo będą niższe. Rzeczywistość okazała się zgoła odmienna i już wiadomo na pewno, że stracą na tym ci, którzy zaufali rządowym zapewnieniom.