Nowa minister finansów na stanowisku. Na początek podwyżki dla urzędników

26 kwietnia zaprzysiężona została nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jedną z pierwszych jej decyzji było zatwierdzenie podwyżek dla urzędników.

Magdalena Rzeczkowska, nowa szefowa resortu rozpoczęła swoje urzędowanie od przyznania urzędnikom instytucji finansowo – skarbowych kolejne podwyżki pensji. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej i funkcjonariusze Służb Celno – Skarbowych mają otrzymać wyższe pensje jeszcze w maju.

Nowa szefowa resortu

Wakat na stanowisku szefa szefa resortu finansów trwał ponad dwa miesiące. Nikt nie chciał objąć tej funkcji z uwagi na nadzór nad pracami związanymi z naprawą tzw. polskiego ładu i skutkami kompromitacji, jaka towarzyszyła jego wprowadzeniu. Wcześniejszy minister Tadeusz Kościński odszedł z zajmowanego stanowiska 6 lutego, a w międzyczasie resortem kierował równolegle z pracami rządu premier Morawiecki. Ostatecznie na objęcie posady zgodziła się Magdalena Rzeczkowska.

Nowa szefowa resortu w rozmowie z Polską Agencją Prasową zapowiedziała w wielkim skrócie jak zamierza pełnić swoją kadencję. NA samym początku poinformowała, że będzie kontynuować działania ministra Kościńskiego, co znając jego dokonania nie jest już na starcie dobrą rekomendacją. Minister zapowiada szeroki dialog z przedsiębiorcami, poszczególnymi branżami rynku, biznesem i klientami resortu finansów. Podkreśliła, że jej celem będzie zapewnienie jak największej stabilności, bezpieczeństwa oraz pewności dla wszystkich, od obywateli o pracowników resortu. Dodała, że obecnie nikomu nie trzeba rewolucji, ale przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa.

Zapowiedzi

Świeżo upieczona minister zapowiedziała, że jeszcze w maju pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej oraz funkcjonariusze ze Służb Celno – Skarbowych otrzymają podwyżki pensji. Wzrost funduszu wynagrodzeń ma wynieść 4,4%. Podkreśliła, że pieniądze na ten cel zapisano w tegorocznym budżecie. Ma być zrealizowana uchwała modernizacyjna, co da dodatkowy wzrost wynagrodzenia 3% dla pracowników i 2,7% dla funkcjonariuszy.

Zaznaczyła, że na poziomie centralnym, jeszcze jako szefowa KAS doszła do porozumienia ze związkami zawodowymi, w efekcie czego ustalono nowe zasady podwyżek. Reguły te następnie trafiły do dyrektorów jednostek terenowych Krajowej Administracji Skarbowej w celu dalszego ustalenia zasad ich podziału dla pracowników i funkcjonariuszy w lokalnych jej oddziałach. Zdaniem minister podwyżki te są wyjściem naprzeciwko postulatom zgłaszanym przez związki zawodowe, a te chciały w miarę równego podniesienia uposażeń z uwagi na szalejącą inflację.