Nowa era lotów kosmicznych, czyli o tym jak Blue Origins zmienia kosmos

Kosmos zawsze pociągał ludzi, a o lotach w niczym nieskrępowaną przestrzeń marzono już od starożytności. Dopiero dzisiaj, w XXI wieku wydaje się to jednak najbardziej możliwe. A nową erę lotów zapoczątkował założyciel Amazona, Jeff Bezos.

W kosmos na wakacje

Dotychczas loty w kosmos były raczej dla specjalnie wyszkolonych zawodowców. Aby zostać astronautą, należało nie tylko posiadać odpowiednie wykształcenie, ale i predyspozycje fizyczne, bez których dłuższy pobyt na orbicie byłby szkodliwy dla zdrowia. Zwykli cywile mogli co najwyżej o tym pomarzyć. Jednak, wydaje się, że za kilka lat każdy z nas będzie mógł poleciec w kosmos.

Pierwszy lot rakiety New Shepard z cywilną załogą odbył się pod koniec lipca 2021. W kapsule znaleźli się ludzie zupełnie niezwiązani z astronautyką. Byli to najbogatszy człowiek świata, czyli Jeff Bezos, założyciel Amazona. Dołączyli do niego brat Mark Bezos wraz z Mary Wallace Funk, która była uczestniczką programu Mercury 13. Na statek kosmiczny załapał się również Olivier Daemen, nastolatek z Holandii, który jednocześnie był pierwszym kosmicznym turystą. Tylko on musiał wykupić bilet na ten lot. A właściwie, zrobił to jego ojciec. 

Jedyna taka misja

Pierwszy lot rozpoczął się o godzinie 15:00 czasu lokalnego. Rakieta została wystrzelona na orbitę, lecąc na wysokość 100 km. Warto dodać, że po tym czasie bezpiecznie wylądowała na Ziemi. Relację z całego wydarzenia można było obserwować na specjalnym kanale na YouTube, tam również można zobaczyć filmiki z przygotowania do wyprawy. Podkreślmy jedno – załoga rakiety New Shepard nie miała nic wspólnego z astronautyką, może z wyjątkiem emerytowanej  Mary Wallace Funk, która latała jeszcze w latach 50 i 60 XX wieku. 

I właśnie dlatego ten lot jest tak ważny. Firma Blue Origin daje nadzieję na bezpieczne loty w kosmos dla każdego z nas. Przez kilka najbliższych lat może to być wciąż droga zabawa, jednak w miarę upływu czasu może stać się rozsądną alternatywą dla wszystkich, którzy marzą o locie w kosmos.