Nord Stream 2 bezterminowo wstrzymany. Ukraina wyraża zadowolenie

Wskutek kryzysu związanego z Ukrainą Niemcy wstrzymały działania wokół gazociągu Nord Stream 2. O decyzji poinformował we wtorek 22 lutego kanclerz Olaf Scholz, wskazując, że w kontekście bieżących wydarzeń inwestycja musi być ponownie oceniona. Z takiego obrotu spraw zadowolona jest między innymi Ukraina. Premier Morawiecki z kolei oczekuje kolejnych stanowczych kroków.

Polski premier pozytywnie ocenił decyzję Niemiec o wstrzymaniu do odwołania certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 mówiąc, że jest to głos rozsądku i głośnego sprzeciwu dla neoimperialnych zapędów Moskwy. Dodał jednak, że oczekuje dalej idących kolejnych kroków.

Polski premier przypomniał, że nasz kraj od początku projektu drugiej nitki gazociągu opowiada się przeciwko temu, by Niemcy stawiały swój interes gazowy ponad bezpieczeństwo całej Europy. Zauważył, że cały kontynent zauważa dzisiaj skutki uzależnienia od dostaw energii z Rosji.

Morawiecki zauważył, że obecnie Europie zagraża kolejny raz agresja ze wschodu, dodał, że nie ma satysfakcji z tego, że od początku polski rząd miał rację w tej kwestii. Głosem rozsądku nazwał przyjęcie w tej sprawie jednej wspólnej polskiej perspektywy przez kraje zachodniej Europy. Dodał, że wciąż jeszcze jest czas na to, żeby zatrzymać Władymira Putina na jego ekspansywnej ścieżce. Wspomniał, że solidarność europejska już raz pokonała imperializm rosyjski i może zrobić to po raz kolejny.

W poniedziałek 21 lutego prezydent Rosji podpisał dekret uznający niepodległość separatystycznych „republik ludowych” w Donbasie. Niewiele później także wspólnie z separatystycznymi władzami tych republik Putin podpisał obustronne umowy o przyjaźni, współpracy oraz wzajemnej pomocy z Federacją Rosyjską. Minionej nocy rosyjskie wojska miały też dostać rozkaz wkroczenia na terytorium na wschodzie Ukrainy. Takie informacje podała agencja Reuters.

Blokada Nord Stream 2 zadowala Ukrainę

Z niemieckiej decyzji i zawieszeniu do odwołania wszelkich prac przy gazociągu Nord Stream 2 zadowolona jest Ukraina. Szef dyplomacji tego kraju Dmytro Kułeba wyraził się zdecydowanie pozytywnie o tym kroku za pośrednictwem serwisu Twitter. Uznał ten krok za słuszny z moralnego, politycznego oraz praktycznego punktu widzenia. Dodał, że ten odważny krok dowodzi przywódczych umiejętności Niemiec do podejmowania trudnych decyzji w trudnych chwilach.