Nieskuteczne metody izolacji Moskwy. Kolejne kraje omijają zachodnie sankcje

Kolejne kraje intensyfikują import towarów z Rosji obnażając tym samym nieszczelność zachodnich sankcji nałożonych na Federację Rosyjską. Problem zauważają Stany Zjednoczone, jednak brak jest pomysłów i narzędzi jak go rozwiązać.

Jak pisze Nina Masih, felietonistka The Washington Post, Indie w ostatnich miesiącach znacząco zwiększyły import nawozów z Rosji, co dowodzi i obnaża przeszkody, z jakimi mierzy się USA i kraje zachodnie chcące izolować z powodu wojny na Ukrainie Rosję na arenie międzynarodowej. Okazuje się, że izolacja największego państwa świata nie jest w praktyce możliwa.

W okresie między kwietniem a czerwcem bieżącego roku Indie kupiły od Rosji rekordową w całej historii ilość nawozów tj. 7,74 mln ton a dodatkowo zwiększyły dostawy węgla oraz oleju słonecznikowego. W maju kraj ten łącznie zaimportował towary warte 8,3 mld dolarów co stanowi blisko trzykrotnie większą ilość w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Dziennikarka przypomniała też, że Indie to nie jedyny kraj zacieśniający więzi gospodarcze z Moskwą , bowiem Brazylia także sukcesywnie zwiększa import nawozów potrzebnych jej do upraw soi i innych roślin. W tych i wielu innych krajach, jak zauważa autorka artykułu, rolnictwo bez dostaw rosyjskich produktów doznało by znacznego spadku.