Coraz większa przestępczość w Niemczech. „Ubogacenie kulturowe” postępuje

Niemieckie statystyki policyjne pokazują coraz większy wzrost różnego rodzaju pospolitej przestępczości. Za Odrą przybywa kradzieży, przestępstw seksualnych, uszkodzeń ciała oraz zniszczenia mienia. Tych przestępstw notuje się zdecydowanie najwięcej.

W Niemczech przybywa przestępstw dokonywanych na odkrytych basenach czego dobitnymi przykładami były dwie duże bijatyki na basenie w Neukoeln, w których brało udział ponad 200 osób. Od tego czasu policja zdecydowanie częściej patroluje tereny i okolice pływalni, o czym przestronny reportaż napisał dziennik „Welt” zauważając, że bójki na kąpieliskach nie są problemem, z jakim mierzy się jedynie Berlin.

W ostatnim czasie do incydentów dochodziło też na basenie w Nieder-Olm w Nadrenii – Palatynacie oraz w Kraju Saary. W ich efekcie w mediach zawrzało i rozpoczęła się burzliwa dyskusja odnośnie bezpieczeństwa w tego typu miejscach. W sprawie wypowiedziała się też minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser, która wezwała policję do „większej obecności na basenach”.

Policja dokonała oceny statystyk odnośnie przestępstw dokonywanych na basenach oraz kąpieliskach. Jak zauważono, po spadku jaki miał miejsce z powodu pandemicznych ograniczeń teraz obserwowane są oznaki wzrostu aktów przestępczych w każdym z krajów związkowych Niemiec.

Na odkrytych basenach w Badenii – Wirtembergii w 2019 roku liczba odnotowanych przestępstw wynosiła 1380 a w 2021 roku tylko 441. W przypadku Nadrenii Północnej – Westfalii liczby te wynosiły odpowiednio 963 i 414. Spadki statystyk w tym okresie miały miejsce też w innych krajach związkowych. Jednak kilka krajów, które już opracowały statystyki za pierwsze półrocze bieżącego roku zauważają ponowny wzrost przestępczości. W Badenii – Wirtembergii między styczniem a czerwcem 2022 roku nastąpił zdecydowany wzrost ilości przestępstw w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Jak podała policja w tym landzie największy wzrost odnotowano w kradzieżach, a także przestępstwach seksualnych, uszkodzeniach ciała oraz mienia.