Niemieckie koronarestrykcje dla wszystkich bez względu na szczepienie

Niemcy wdrażają kolejny pakiet zaostrzający obowiązujące od niedawna restrykcje kowidowe. Teraz obowiązujące dotąd tylko nieszczepionych ograniczenia dotkną wszystkich bez wyjątku. Wszystko pod pretekstem walki z rzekomo groźnym wariantem omikron.

Kolejne decyzje niemieckich władz

W ubiegłym tygodniu niemiecki rząd federalny przyjął pakiet nowych rozwiązań odnośnie walki z covid, które miały wejść w życie z dniem 28 grudnia we wszystkich krajach związkowych. Niektóre landy jednak wdrożyły już ustalone rozwiązania wcześniej.

Nowe, jeszcze ostrzejsze środki bezpieczeństwa przedstawiono po spotkaniu Olafa Scholza i premierów krajów związkowych. Zgodnie z podanym komunikatem dotyczą one przede wszystkim dalszego ograniczanie kontaktów przy czym obejmują zarówno osoby niezaszczepione, zaszczepione jak i ozdrowieńców. Nie ma więc już jakiegokolwiek znaczenia osobisty status danej osoby.

Według nowych ustaleń ogranicza się dopuszczalną ilość osób na spotkaniach prywatnych do 10, przy czym liczą się jedynie dorosłych i młodzież powyżej 14-go roku życia. Na terenie całego kraju bezterminowo zamknięte pozostaną kluby i dyskoteki, a organizacja jakichkolwiek innych imprez tanecznych jest zabroniona. Wydarzenia sportowe z kolei mogą się odbywać jedynie bez udziału kibiców.
Podczas ubiegłotygodniowego spotkania władze lokalne i federalne wspólnie uzgodniły, że celem jest wykonanie kolejnych 30 milionów szczepień do końca stycznie 2022 roku, w co liczyć się jednak mają wszystkie dawki, pierwsze, drugie oraz przypominające. Umówiono wstępnie też kolejny termin spotkania na 7 stycznia.

Nowe ograniczenia dodano do już obowiązujących, które w duże mierze dotyczyły na razie osób niezaszczepionych, w takim zakresie jak wstęp do teatrów, kin, restauracji czy muzeów, a także środków transportu. Zgodnie z nowymi ustaleniami poszczególne kraje związkowe będą mogły samodzielnie decydować o podjęciu dodatkowych środków zależnie od rozwoju lokalnej sytuacji epidemicznej.

W ostatnich dniach Niemcy notują, podobnie jak sąsiednia Francja rekordy zakażeń, wśród których coraz większy udział ma słynny wariant omikron. Od wtorku Instytut im. Roberta Kocha doliczył się 10 443 przypadków tej nowej wersji wirusa co oznacza, że przyrost dobowy wyniósł 3218 względem wcześniejszych 24 godzin.