Niemcy wrócą do gospodarki opierającej się na węglu. Taką zapowiedź złożył minister gospodarki RFN Robert Habeck.
Szef resortu oświadczył, że powrót do węgla jest w zasadzie nieunikniony, a w tym celu niedługo ma zostać przyjęta specjalna ustawa. Polityk przyznał, że takie są gorzkie realia, że wymuszają odwrót od zielonej polityki.
Habeck był gościem rozmowy w RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) i w wywiadzie otwarcie przyznał, że decyzja ta ma zapobiec brakom energii na początku jesieni, kiedy zacznie się sezon grzewczy. Dodał, że mają być czynione zachęty wobec przemysłu aby oszczędzał energię, jednak to plan szerszego wykorzystania elektrowni węglowych jest odpowiedzią Niemiec na ograniczenie rosyjskich dostaw gazu.
Plany i działania rządu
Dpa dowiedziało się, że na realizację planów w zakresie powrotu do energetyki węglowej rząd Niemiec przeznacza miliardy euro. Habeck przyznał wprost i otwarcie, że obecna sytuacja jest dosyć poważna, bowiem Gazprom w ostatnich dniach znacząco ograniczył przepływ gazu poprzez nitkę gazociągu Nord Stream 1. Rosyjski gigant tłumaczyć to miał powodami technicznymi. Szef niemieckiego resortu gospodarki ma jednak inne spojrzenie na tą kwestię i uważa, że powody działań Rosji są czysto polityczne. W jego ocenie to napięta sytuacja oraz wysokie ceny są bezpośrednim skutkiem rosyjskiej agresji na Ukrainę. Twierdzi on, że jest to część strategii Putina mająca podzielić kraje Europy i wywindować w górę ceny.
W wywiadzie Habeck zapewnił, że niemiecki rząd robi wszystko regularnie uzupełniać rezerwy gazu pomimo pogarszającej się sytuacji na rynku i wysokich cen surowca. Stwierdził, że obecnie obywatele Niemiec mają zagwarantowane bezpieczeństwo dostaw. Podkreślił jednak, że w związku z sytuacją zużycie gazu w całym sektorze elektroenergetycznym oraz przemyśle powinno ulec zmniejszeniu a w tym samym czasie powinno trwać napełnianie zbiorników.
RND dowiedziało się, że rząd w porozumieniu z ministerstwem finansów ma wkrótce udostępnić dodatkową linię kredytową o wartości 15 mld euro w celu zabezpieczenia magazynowania gazu.
Jednocześnie w Niemczech ma wzrosnąć udział węgla w krajowej energetyce i wytwarzaniu energii elektrycznej. Odpowiednia ustawa przewidująca stosowne rozwiązania ma zostać w najbliższym czasie uchwalona przez Rade Federalną aby mogła szybko wejść w życie.