Nie żyje pułkownik Marek Gładysz. Zginął w katastrofie awionetki

Prokuratura oraz Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych badają okoliczności katastrofy awionetki, w której zginął Marek Gładysz, 58-letni pułkownik rezerwy. Do wypadku doszło we czwartek 2 czerwca na Śląsku w Rębielicach Królewskich. Rozbiła się tam cessna 152 należąca do Aeroklubu Częstochowskiego.

Ofiarą wypadku, która zginęła w katastrofie był 58-letni pułkownik w rezerwie, weteran misji w Afganistanie oraz Iraku Marek Gładysz. W ostatnim czasie działał jako ekspert fundacji Stratpoints a także komentator sytuacji na granicy z Białorusią i wojny na Ukrainie. W tym samym wypadku zginęła także mająca 80 lat matka żołnierza.

Prokuratura bada wypadek

Jak wynika ze wstępnych ustaleń samolot cessna będący własnością Aeroklubu Częstochowskiego wystartował z lotniska Rudniki na obrzeżach Częstochowy. Pilotował go 58-letni pilot, a pasażerką była jego matka. Zgodnie z relacją świadków z godziny 18, którzy prowadzili wówczas prace polowe dostrzegli oni samolot, który szybko tracił wysokość, a w końcu rozbił się na polu w Rębielicach Królewskich na polu jednego z mężczyzn, którzy zauważyli spadający pojazd.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek, śledczy nie mówią obecnie nawet o wstępnej przyczynie katastrofy. Jak w przypadku innych tego rodzaju zdarzeń a następnie postępowaniu kluczowym dowodem będzie sporządzenie raportu PKBWL, jednak niezależnie od jego treści prokuratura zwróci się do biegłego o wydanie opinii.

Prokuratura oficjalnie nie podaje personaliów ofiar, choć wiadomo z innych źródeł, że w katastrofie zginął właśnie Marek Gładysz. Potwierdzili to bowiem przedstawiciele Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoint, dla której pracował jako ekspert.

Jak wynika z rejestru lotów w serwisie flightradar24 maszyna, którą leciał Marek Gładysz wykonywała we wcześniejszych dniach po kilka lotów każdego dnia. W dniu katastrofy wznosiła się w powietrze trzy razy i odbywała loty po 40-50 minut.

Krótka notka biograficzna

Marek Gładysz pracował jako ekspert i specjalista od systemów informatycznych i cyberbezpieczeństwa. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Łączności w Zgierzu, Politechnikę Warszawską, Akademię Sztuki Wojennej a także Uniwersytet Obrony w Chinach.

W trakcie aktywnej służby wojskowej był odpowiedzialny za wsparcie teleinformatyczne dla Sił Zbrojnych RP od strony taktycznej, operacyjnej oraz strategicznej. Odpowiadał za właściwą eksploatację troposferycznych linii radiowych a także udzielał wsparcia Silom Zbrojnym w zakresie teleinformatycznym i systemów dowodzenia. Był jednym z projektantów systemów teleinformatycznych przeznaczonych dla polskich kontyngentów na misjach zagranicznych.

Pułkownik Marek Gładysz był też odpowiedzialny za wsparcie teleinformatyczne dla operacji ISAF prowadzonej w Afganistanie oraz innych realizowanych przez Sojusz Północnoatlantycki. Po przejściu w stan spoczynku był prywatnym pilotem samolotów turystycznych. Jednocześnie był też żeglarzem oraz paralotniarzem.