Nie żyje Mariusz Kosman szermierz i trener

W dniu 2 listopada odszedł z tego świata utalentowany trener polskiej szermierki Mariusz Kosman. Miał 66 lat.

Zmarły był wybitnym talentem trenerskim i zasłużył się dla polskiego sportu prowadząc kadrę narodową. W przeszłości był prezesem AZS Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz aktywnym członkiem Polskiego Związku Szermierczego.

Szermierka była jego pasją, bowiem jeszcze zanim został trenerem Mariusz Kosman sam aktywnie uprawiał tą dyscyplinę osiągając liczne sukcesy, także te nagradzane medalami. W roku 1982 wywalczył brąz na mistrzostwach Polski, a po dwóch latach taki sam rezultat powtórzył, ale tym razem w szermierce drużynowej.

Po zakończeniu kariery jako szermierz podjął prace jako trener prowadząc przez pewien czas kadrę narodową. Wśród jego najbardziej znanych zawodniczek jest Danuta Dmowska-Andrzejuk, była minister sportu, a także Magdalena Grabowska oraz Katarzyna Trzópek.

W swojej karierze trenerskiej poprowadził do mistrzostwa Polski kadrę juniorów w kategorii indywidualnej oraz męską drużynę AZS-AWF Warszawa. Stał też na czele kadry narodowej seniorów oraz kobiecej sekcji juniorskiej. W 2005 roku jego podopieczna Danuta Dmowska zdobyła indywidualne mistrzostwo świata w grupie seniorów, a cztery lata później jego drużyna zdobyła wicemistrzostwo świata. W tych samych latach prowadzone przez niego drużyny zdobyły tytuł wicemistrza Europy, a w 2004 roku reprezentacja pod jego kierownictwem uplasowała się na trzecim miejscu Mistrzostw Europy zdobywając brązowy medal. Z kolei w 2010 roku jego kolejna podopieczna Małgorzata Piekarska wywalczyła indywidualne wicemistrzostwo Europy.

W sumie prowadzeni przez trenera Kosmana zawodnicy i drużyny zdobywali medale mistrzostw świata i europejskich w każdej kategorii wiekowej. Zgarnęli także łącznie 27 złotych krążków w ogólnopolskich mistrzowskich zmaganiach. Za całość pracy i wszystkie wybitne osiągnięcia Mariusz Kosman otrzymał honorowe odznaczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Jego śmierć to niewątpliwie dotkliwa strata dla polskiego sportu.