Nagła śmierć armeńskiego wokalisty Hayko

Końcem września bieżącego roku niespodziewanie odszedł z tego świata Hayko, wokalista reprezentujący Armenię w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku. Zmarł 29 września mając 48 lat.

Artysta zdobył uznanie i oczarował eurowizyjną publiczność swoim hitem „Anytime You Need”. Jak podały media piosenkarz chorował z powodu koronawirusa, jednak według oficjalnych informacji nie był zaszczepiony. Tradycyjnie jednak część osób nie wierzy w oficjalną wersję i podejrzewa, że niewygodną dla proszczepionkowej narracji informację o przyjęciu preparatu zatajono.

Artysta uległ zakażeniu na początku września a jego stan szybko się pogarszał. Trafił więc do szpitala na intensywną terapię, jednak działania lekarzy ostatecznie okazały się nieskuteczne. Informacja o śmierci wokalisty została oficjalnie podana, a tym samym potwierdzona przez ormiańskie Radio Publiczne. O fakcie niezaszczepienia poinformował z kolei Państwowy Uniwersytet Medyczny w Erewaniu.

Hayko – kim był?

Hayko, którego pełne nazwisko brzmiało Hajk Hako’bjan został wybrany na reprezentanta Armenii do 52-iej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 roku. Na festiwalu zaśpiewał piosenką „Anytime You Need”, którą podbił serca słuchaczy i widzów całego świata. Finalnie zajął ósme miejsce. Po zliczeniu głosów publiczności oraz jury uzyskał 138 punktów.

Na udziale w międzynarodowym konkursie jego kariera się jednak nie skończyła. Nie był to też jej początek, jednak niewątpliwie występ przyniósł mu większą sławę. Hayko swój debiutancki album wydał w 1999 roku. Nosił on tytuł „Romanse”. W 2002 roku gościnnie zaśpiewał na płycie pt „Starband” w projekcie sygnowanym przez American Jazz Band. Album ten zdobył prestiżowa statuetkę w kategorii „Najlepszy album kompilacyjny” w trakcie uroczystej gali Armenian Music Awards. W 2004 roku roku ukazał się jego pierwszy album koncertowy „Live Concert”. Występ w finale Eurowizji 12 maja 2007 roku dał mu szerszą międzynarodowa sławę i popularność. Na fali odniesionego sukcesu jeszcze w tym samym roku wydał nagrodzony statuetką AMA 2007 album „In One Word”.

Po śmierci Hayko kondolencje do Armenii spływały z z całego świata. Wiele z nich pojawiło się w komentarzach pod nagraniem z jego eurowizyjnego występu zamieszczonym w serwisie Youtube.