Małpia ospa atakuje Europę. Pojawiła się wśród homoseksualistów

W Wielkiej Brytanii pojawiły się przypadki małpiej ospy. Co ciekawe, jak się okazuje dotyka ona w głównej mierze bi i homoseksualistów. Przypadku choroby odnotowano też w Hiszpanii i Portugalii.

Małpia ospa jest zakaźną odzwierzęcą chorobą, której źródłem zakażenia są przede wszystkim gryzonie takie jak wiewiórki, niekoniecznie same małpy. Zakażenie następuje najczęściej wskutek ugryzienia bądź kontaktu z zarażonymi zwierzętami. W teorii choroba ta rzadko atakuje ludzi, a jeśli już to nie na naszym kontynencie. Jeszcze do niedawna notowano ją niemal wyłącznie w Afryce Subsaharyjskiej.

Objawy i przebieg choroby

Eksperci zaznaczają, że choć choroba jest groźna to raczej nie zastąpi „złowrogiego” koronawirusa. Okres wylęgania mikrobów w przypadku małpiej ospy wynosi w przybliżeniu 12 dni. Pierwszymi objawami są gorączka i powiększone węzły chłonne, w dalszej kolejności na skórze oraz błonach śluzowych jamy ustnej pojawia się dokuczliwa wysypka. W ciężkim skrajnym przypadku pokrywa ona całe ciało, także skórę na głowie. W początkowym stadium wykwity na skórze są plamiste, później pęcherzykowe, a jeśli dojdzie do nadkażeń bakteryjnych wówczas pojawiają się także krosty. Cały proces chorobowy trwa między 2 a 4 tygodnia, a blizny pochorobowe utrzymać się mogą nawet kilka kolejnych lat.

UK, Hiszpania i Portugalia zgłaszają zachorowania

W ostatnim czasie w Europie zanotowano kilkadziesiąt przypadków choroby. Około trzydziestu wykryto w Hiszpanii i Portugalii i kilka w Wielkiej Brytanii.

Wystąpienie przypadków choroby potwierdziła i bada od początku maja Światowa Organizacja Zdrowia WHO. Jak poinformowano małpia ospa pojawiła się w społeczności homoseksualnej. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia UKHSA w oficjalnym komunikacie datowanym na 16 maja podała, że wykryto 4 dodatkowe przypadki małpiej ospy, z czego 3 w Londynie oraz 1 w północno-wschodniej Anglii. Dodano, że nie ma powiązań z wcześniej stwierdzonymi zachorowaniami. Niemniej jednak trwa dochodzenie mające ustalić naturę powiązań między tymi 4 przypadkami, zauważono, w wyniku badań, że wszystkie dotyczą homo lub biseksualnych mężczyzn, którzy odbywają stosunki z innymi mężczyznami.

W Portugalii wykryto ponad 20 przypadków w regionie Lizbony, z czego jak dotąd potwierdzono ostatecznie 5. Także i tam dotyczą one w zdecydowanej większości mężczyzn. 8 zgłoszonych w Hiszpanii przypadków póki co czeka na potwierdzenie za pomocą testów.