Naczelna Izba Lekarska organizuje kursy językowe medykom z Polski i Ukrainy

Naczelna Izba Lekarska podjęła decyzję o zorganizowaniu polskim lekarzom kursów nauki języka ukraińskiego. Wszystko w związku z zalewem przybyszy z Ukrainy uciekających przed wojną.

Oferta skierowana jest dla chętnych polskich lekarzy i lekarzy dentystów po to, aby mogli się oni porozumieć z ukraińskimi pacjentami. Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że medycy zainteresowani nauką powinni wysłać zgłoszenie elektroniczne do Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Naczelnej Izby Lekarskiej ODZ NIL. Jak podano, warunkiem rozpoczęcia zajęć jest utworzenie grupy składającej się przynajmniej z 10-iu chętnych lekarzy. W związku z faktem, ze znajomość języka ukraińskiego jest pilnie potrzebna w związku z rosnącą ilością uciekinierów z tego kraju, kurs będzie miał formę intensywnego szkolenia. Izba podkreśliła, że zajęcia poprowadzą profesjonaliści z najlepszych czołowych polskich szkół językowych.

Izba zaznacza, że plan jest taki, aby był to pierwszy z kursów. Kolejne edycje mają być organizowane w zależności od liczby chętnych, a to zależeć będzie z kolei od rozwoju sytuacji.

Równolegle, nie czekając na decyzje organów państwowych, izba zapowiedziała w ramach pomocy dla lekarzy z Ukrainy i ich rodzin zorganizowanie także intensywnych kursów języka polskiego. Mają one być prowadzone w dwóch grupach: podstawy języka polskiego a także kurs języka medycznego na potrzeby nostryfikacji dyplomu, co jest niezbędne lekarzom z Ukrainy do prowadzenia legalnej praktyki zawodowej w naszym kraju. Kursy maja być dostępne dla lekarzy, lekarzy dentystów oraz członków ich rodzin.