Morawiecki potwierdza przekazanie czołgów Ukrainie

Premier Morawiecki potwierdził przekazanie polskich czołgów Ukrainie, jednak nie przekazał szczegółów kierując się kwestiami „bezpieczeństwa”. Wcześniej fakt ten ujawnił już brytyjski premier Boris Johnson.

Szef rządu był gościem programu w Polsat News, gdzie wypowiedział się w kilku istotnych kwestiach. Zdecydowanie jedną z najważniejszych spraw, w której polityk zabrał głos było potwierdzenie przekazania stronie ukraińskiej uzbrojenia w postaci polskich czołgów. Premier nie podał na antenie szczegółów takich jak ilość przekazanych maszyn zasłaniając się kwestiami „bezpieczeństwa”. Należy zauważyć, że premier wspomniał w rozmowie w tym kontekście tylko o bezpieczeństwie „ukraińskich sąsiadów” a nie Polski, co wskazuje, że rzekomo polski polityk mocniej kieruje się interesem Ukrainy niż Polski.

Trudno jednak nie zauważyć, że w tym przypadku jakiekolwiek mówienie o bezpieczeństwie jest zwykłym odwracaniem uwagi, bowiem samo jawne przekazywanie sprzętu wojskowego do kraju skonfliktowanego z Rosją, w sytuacji licznych niedoborów w sferze obronności w naszym własnym kraju jest wyrazem politycznej głupoty i braku rozwagi. Takimi jawnymi posunięciami rząd warszawski na siłę robi z Polski kolejny potencjalny cel rosyjskiej agresji, co jest działaniem skrajnie nieodpowiedzialnym, za które w wielu krajach polityków czekało by zdymisjonowanie.

W programie premier Morawiecki pytany był też o porozumienie z Komisją Europejską odnośnie zamrożonych środków z Krajowego Planu Odbudowy. Tutaj polityk oznajmił, że jest coraz bliżej osiągnięcia porozumienia pomiędzy obiema stronami. Stwierdził też, że w jego przekonaniu środki te trafią do Polski w niedługim czasie w okresie najbliższych kilku tygodni, a niedługo później przyjęta będzie stosowna legislacja. Premier zauważył, że procedowana obecnie ustawa o Sądzie Najwyższym jest jedną z konsekwencji podjętych uzgodnień. Gdy tylko zostanie ona przyjęta w kształcie takim, w jakim zaproponował ją prezydent to, w jego opinii Bruksela nie powinna mieć zastrzeżeń.