Morawiecki deklaruje wsparcie Finlandii i Szwecji

Szef polskiego rządu zapowiedział pomoc dla Szwecji i Finlandii w sytuacji gdyby nastąpił atak na te kraje ze strony Rosji.

Morawiecki zabrał głos na konferencji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Strategic Ark poświęconej wyzwaniom współczesnego świata także tym związanym z bezpieczeństwem. W trakcie przemowy zapowiedział pomoc dla Finlandii oraz Szwecji w razie ataku na te kraje ze strony Rosji w okresie zanim staną się pełnoprawnymi członkami NATO. Powtórzył też swoje przekonanie, że nie ma zachodu bez wolnej Ukrainy.

Wojna na Ukrainie i jej reperkusje były wiodącym wątkiem wystąpienia polityka. Podkreślił, że wszystkie wydarzenia jakie mają miejsce powinny obudzić zachód z geopolitycznego snu i spowodować, że odrzuci on złudzenia, w których żył przez wiele lat. W jego przekonaniu zwycięstwo Ukrainy będzie przede wszystkim jej wygraną, a przegrana dotknie całą Europę i będzie oznaczała koniec świata takiego jaki znamy. W dalszej części polski premier wezwał do międzynarodowej izolacji prezydenta Rosji.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że Polska w miarę możliwości pomoże Finlandii oraz Szwecji w razie agresji rosyjskiej na któryś z tych krajów. Dodał, że wstąpienie tych państw do NATO stanowić będzie istotny sygnał „wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie” i jednocześnie będzie porażką Kremla.

Morawiecki twierdzi, że Rosję ot ataku na kolejne kraje można odstraszyć tylko wspólnymi zdolnościami wojskowymi oraz silnymi sankcjami. Pominął w tym miejscu fakt, że wiele firm z krajów legalnie obchodzi wprowadzane sankcje różnymi trickami, więc na naprawdę mocne sankcje nie ma tak naprawdę szans.

Polski premier wskazał, że dla wspólnego bezpieczeństwa w krajach wschodniej flanki NATO powinny powstawać stałe bazy wojskowe. Podkreślił w tym miejscu, że nasz kraj jest na to gotowy, aby w takich baz, w których stacjonowały by na stałe lekkie oddziały. Zauważył, że choć Ukraińcy są na pierwszym froncie walki militarnej to kraje regionu muszą stać na „drugim froncie” i aktywnie działać na rzecz zniszczenia potencjału ekonomicznego Rosji za pomocą przede wszystkim sankcji.