Minister Piotr Nowak poza rządem. Niespodziewana dymisja

Nieoczekiwana i zaskakująca zmiana w rządzie. Premier Morawiecki zdymisjonował ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka. Zaskakująca decyzja powoduje masę pytań o przyczynę.

Informacja o odwołaniu ministra Nowaka z jego funkcji została przekazana przez premiera we czwartek 24 marca. Szef rządu dodał, że jednocześnie do prezydenta wniosek trafił wniosek o przyjęcie dymisji. Uzasadniając swoją decyzję premier stwierdził podczas konferencji prasowej, że uzgodniona z byłym już ministrem formuła współpracy uległa wyczerpaniu. Minister Rozwoju i Technologii Piotr Nowak swoją funkcję pełnił od października ubiegłego roku.

Wypowiedź ministra powodem odwołania

Natychmiast pojawiły się spekulacje na temat powodów nagłej decyzji ministra. Prawdopodobnie przyczyną jest środowa wypowiedź polityka jaka padła w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Przyznał on, że z przeprowadzonych przez niego przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych rozmów z unijnymi komisarzami wynika, że jest już de facto podjęta decyzja polityczna w kwestii Krajowego Planu Odbudowy i pozostały tylko i wyłącznie kwestie techniczne.

Rzecznik dementuje

Tego samego dnia rzecznik rządu Piotr Muller zapytany został na antenie Radia Zet o kwestie tego porozumienia z Komisja Europejską. W odpowiedzi zaznaczył, że nie ma takiego porozumienia i jest zaskoczony informacjami podanymi przez ministra Nowaka. Muller zdementował to, o czym wspomniał rządowy polityk i jego zapowiedź, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy „zostaną uruchomione lada chwila”. Muller zaznaczył, wyraźnie, że dotychczas ze strony komisji było wiele sygnałów, lecz żaden nie znalazł potwierdzenia.

Rzecznik podkreślił, że minister Nowak nie brał udziału w negocjacjach odnośnie Krajowego Planu Odbudowy, gdyż robi to bezpośrednio premier z szefową Komisji Europejskiej. Jedyne co mógł usłyszeć minister Nowak to, zdaniem rzecznika, kuluarowe niepotwierdzone informacje na temat tego, że jest chęć porozumienia Komisji Europejskiej z Polską podczas gdy w rzeczywistości taka decyzja nie została jeszcze podjęta. W tym kontekście minister Nowak stracił swoje stanowisko ponieważ wyjawił niemające potwierdzenia w rzeczywistości domysły, będące źródłem dezinformacji.