Koniec noszenia masek od 28 marca. MZ wydało komunikat

Z niemal dwuletnim opóźnieniem zapadła decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia masek. Jak podało Ministerstwo Zdrowia zostanie on zniesiony z dniem 28 marca.

Informację o zniesieniu uciążliwego, a jednocześnie budzącego wątpliwości prawne i zdrowotne masek podał podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Zgodnie z jego zapowiedzią obowiązek maskowania w dotychczas wskazanych miejscach zniknie 28 marca. Wyjątkiem od tego pozostaną podmioty medyczne, czyli pogotowie, szpitale i inne.

Rekomendacja jaką ministerstwo przekazała premierowi wynika z faktu, iż tydzień do tygodnia zmalała o około 26% ilość zakażeń. Zasadniczo ilość zakażeń spada, choć w różnym tempie i jest to stały trend spadkowy. Wbrew obawom powrót dzieci do szkół i napływ uchodźców z Ukrainy nie spowodował zmiany trendu, który nadal pozostaje spadkowy, zjawiska te nie miały wpływu na rozwój sytuacji. Spadek zakażeń widać też analizując statystyki zleceń na testy. Ministerstwo jednak, jak zaznaczył polityk, cały czas monitoruje i obserwuje zmiany.

Ministerstwo cały czas zleca wykonywanie dużej liczby testów, jednak najważniejszym wyznacznikiem poprawy sytuacji są szpitale, a tam pomimo znacznie większej ilości zakażeń w obecnej fali jest znacznie mniej hospitalizacji względem poprzedniej fali. Jak zaznaczył minister wariant omikron okazał się dużo mniej dolegliwy. Szef resortu zaznaczył też, że zarówno sytuacja międzynarodowa jak i dalsze prognozy są pozytywne. Ministerstwo przewiduje, że do końca kwietnia będzie można obserwować dalsza redukcję zakażeń oraz hospitalizacji. Mimo, że jest więcej zakażeń, to jednak nie powodują one dodatkowego obciążenia szpitali.

Kończąc swoje wystąpienie minister zaznaczył, ze noszenie masek nie przestaje obowiązywać w placówkach medycznych. W pozostałych miejscach, a szczególnie w dużych skupiskach ludzkich, pozostaje w formie rekomendacji.