Masowe protesty rolników w Holandii

Od blisko tygodnia w całej Holandii trwają masowe protesty rolników przeciwko wprowadzaniu tzw. „zielonego ładu”. W ramach realizacji tej polityki rząd zamierza ograniczyć emisję tlenku azotu.

Holenderscy rolnicy w obronie swoich gospodarstw rozpoczęli blokadę centrów dystrybucyjnych supermarketów, w efekcie czego w wielu z nich zaczynają się braki towarów. Media holenderskie donoszą, że w trakcie protestów doszło do ostrzelania przez policję ciągnika we Fryzji, którego kierowca bierze udział w proteście. Policja jednak tłumaczy, że kierowcy ciągników usiłowali rzekomo wjechać w funkcjonariuszy oraz pojazdy służbowe.

Protest wybuchł ponieważ rząd w Amsterdamie konsekwentnie i nie oglądając się na nic realizuje założenia „zielonego ładu” a w jego ramach postanowił radykalnie ograniczyć emisję azotu, który jest istotny w procesie produkcji nawozów dla rolnictwa.

Media podają, że blokady centrów dystrybucyjnych supermarketów rozpoczęte przez rolników powodują coraz bardziej widoczne braki na pólkach sklepowych. W części sklepów nie można już kupić warzyw, owoców, mleka, pieczywa oraz nabiału.

Cytowany przez portal NOS dyrektor Centralnego Biura ds. Handlu Żywnością CBL Marc Jansen zaapelował do policji o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu odblokowanie centrów dystrybucyjnych.