Litwa zorganizuje szkolenie ukraińskich żołnierzy

Na Litwie odbędą się szkolenia dla żołnierzy z Ukrainy. Poinformował o tym w niedzielę dowódca Litewskich Sił Zbrojnych.

Dowodzący litewskimi siłami zbrojnymi generał Valdemaras Rupszys w niedzielę 10 kwietnia oświadczył, że w kraju tym przeprowadzone zostaną szkolenia dla ukraińskich wojskowych. Oświadczenie zostało wydane po uprzedniej konsultacji z generałem Jamesem C. McConvillem, szefem sztabu Wojsk Lądowych USA, który gości na Litwie.

Jak podkreślił litewski wojskowy tego rodzaju działania w postaci szkoleń wojskowych dla żołnierzy z Ukrainy podejmowane są w celach maksymalizacji efektów operacyjnych armii z tego kraju. Szkolenia mają się odbyć po to, aby ukraińska armia mogła pracować z takim sprzętem, a jakim pracują żołnierze na Litwie i w innych krajach NATO. Litewski generał podkreślił, że szkolenia są ukraińskim żołnierzom potrzebne dla sprawniejszego prowadzenia operacji przeciwko Rosjanom.

W trakcie niedzielnego spotkania obu generałów omówione miały też zostać kwestie zagrożeń dla całego regionu oraz zdolności Paktu do odstraszania przeciwnika jak i obrony w krajach wschodniej flanki NATO. Omówiono także dotychczasową i przyszłą współpracę wojskową.

Generał Valdemaras Rupszys podkreślił podczas konferencji prasowej, że niezwykle ważna jest obecność w regionie wojsk amerykańskich tak w formule stałej jak i rotacyjnej. Amerykański generał McConvill zaznaczył, że stworzenie takich baz jest obecnie dyskutowane na szczeblu politycznym. Decyzje powinny zapaść więc w niezbyt dalekiej przyszłości.