Lekarka z Częstochowy oskarżona o śmierć pacjentki. Ruszył proces

We środę 5 stycznia 2022 roku przed częstochowskim sądem rozpoczął się proces młodej lekarki oskarżonej o spowodowanie śmierci 87-letniej pacjentki. Kobieta miała skierować bez badania pacjentkę z zawałem na oddział covidowy, co doprowadziło do śmierci seniorki.

Zdarzenie

Tragedia wydarzyła się 5 maja 2020 roku. Wówczas to starsza kobieta przywieziona została do częstochowskiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Miejskiego Szpitala Zespolonego przez pogotowie. Pacjentkę przywieziono z podejrzeniem zawału zesra w związku ze zgłaszanymi przez 87-latkę dusznościami oraz bólem w klatce piersiowej. Pełniąca wówczas dyżur oskarżona, uznała bez badania, iż kobieta wymaga izolacji z uwagi na duszności, które według niej sugerowały zakażenie koronawirusem. Lekarka jednak w swojej diagnozie oparła się wyłącznie na oświadczeniu ratowników medycznych. Podjęła decyzję o przewiezieniu starszej kobiety do częstochowskiego Oddziału Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Śledztwo i akt oskarżenia

Śledczy ustalili, że lekarz z częstochowskiego oddziału zakaźnego nie stwierdził u pacjentki choroby zakaźnej, a niewydolność układu krążenia kwalifikuje ją do pilnej interwencji w szpitalnym oddziale ratunkowym bądź oddziale chorób wewnętrznych. Po przewiezieniu chorej do znajdującego się w innym miejscu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie kobieta zmarła.

W toku postępowania sformułowany został akt oskarżenia wobec lekarki dotyczący bezpośredniego narażenia pacjentki na utratę życia bądź ciężki uszczerbek na zdrowiu. Prokuratura Okręgowa w Częstochowie w sierpniu 2021 roku skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia w tej sprawie.

W trakcie śledztwa biegły sądowy z zakresu kardiologii wydał opinię, że właściwe postępowanie lekarki w tej sytuacji powinno wyglądać całkiem inaczej. Powinna być zastosowana natychmiastowa diagnostyka i leczenie, co dawałoby jakąkolwiek szansę na uratowanie życia pacjentki bądź zmniejszenie ryzyka śmierci. Odmowa badania, w opinii biegłego, doprowadziła do opóźnienia wykonania niezbędnych badań i leczenia, co zwiększyło ryzyko zgonu kobiety. Opinia ta została dołączona do akt sprawy i stanowi część materiału obciążającego oskarżoną.
Po śmierci pacjentki Prokurator zarządził sekcje zwłok celem ustalenia przyczyny zgonu starszej kobiety. Wynik był jednoznaczny i dowiódł, że przyczyną zgonu pokrzywdzonej była niewydolność krążenia i ostre niedokrwienie mięśnia sercowego. Wykluczono też definitywnie obecność wirusa SARS-CoV-2.

Proces

Pierwsza rozprawa przeciwko lekarce odbyła się we środę 5 stycznia 2022 roku w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Była krótka a oskarżona w jej trakcie nie przyznała się do winy odmawiając jednocześnie składania zeznań. Pełnomocnik lekarki złożył wniosek o ty, by wyłączyć jawność procesu, jednak został on oddalony przez Sąd. Kolejną rozprawę wyznaczono na dzień 30 marca, kiedy to ma zostać przesłuchany w charakterze świadka przedstawiciel rodziny zmarłej 87-letniej kobiety.