Kolejny stan w USA wraca do normalności po pandemii

Kolejne stany w USA powoli wracają do normalności po pandemii. Do tej pory na ruchy w kierunku luzowania ograniczeń decydowały się stany zarządzane przez polityków republikańskich. Teraz jednak na podobne posunięcia mają miejsce także w stanach zarządzanych przez demokratycznych gubernatorów.

W stanie Nowy Jork we czwartek 11 lutego tamtejsza gubernator Kathy Hochul ogłosiła zniesienie obowiązku noszenia masek w większości spośród zamkniętych przestrzeni publicznych. Nie jest to pierwszy, a kolejny już stan, w którym wdrożono ten krok w ramach łagodzenia covidowych restrykcji. Wśród wyjątków obowiązek ten zostanie na razie utrzymany w szkołach. W tym stanie obowiązkowe noszenie maseczek wprowadzone zostało 10 grudnia w związku ze wzrostem zakażeń wariantem omikron koronawirusa.

Zniesienie tego obowiązku zapowiedziały już w miniony poniedziałek inne stany demokratyczne jak New Jersey, Delaware oraz Connecticut a we środę do grona tego dołączył stan Kalifornia, gdzie gubernator J. B. Pritzker ogłosił zniesienie tego obowiązku od 16 lutego. Z kolei Oregon ma się wycofać z tego nie później niż do końca marca.

Pomimo takich posunięć części stanów Rochelle Walensky, szefowa Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) podkreśliła, że agencja nadal zaleca noszenie masek na terenach o większej ilości zakażeń, a takowych wciąż jest dużo na terenie całego USA. W świetle badań dowodzących braku skuteczności masek w zapobieganiu rozprzestrzeniania się jakiegokolwiek wirusa zalecenie to, a wcześniej nałożenie obowiązku, było i jest całkowicie pozbawione podstaw naukowych.

Do zniesienia pozostawionego na razie w szkołach obowiązku noszenia masek w szkołach wzywają coraz głośniej wzywają kolejni lekarze w całym USA a także powołujący się na nich rodzice mający wzgląd na zdrowie swoich dzieci. Lekarze wskazują tu między innymi na szeroką dostępność tzw. szczepień na covid dla dzieci a także udowodnioną badaniami szkodliwość wielogodzinnego noszenia masek na zdrowie fizyczne i psychiczne najmłodszych.