Kolejne dane dowodzące nieskuteczności masowych szczepień na covid

Wbrew oczekiwaniom i szumnym zapowiedziom sprzed kilkunastu miesięcy kolejne fakty pokazują, że masowe szczepienie na covid nie zatrzymuje transmisji wirusa.

Mnóstwo ludzi miało nadzieję, że wraz z pojawieniem się szczepionek będzie można szybko zapomnieć o całym kryzysie i wrócić do normalności. Kolejne partie publikowanych w The Lancet danych jednoznacznie pokazują, że im większy jest stopień tzw. wyszczepienia wzrasta częstotliwość występowania wirusa.

W Niemczech przeprowadzone badania wykazały, że wśród osób w pełni zaszczepionych w wieku powyżej 60 lat w ciągu zaledwie czterech miesięcy, od lipca do października, wzrósł z 16,9% do 58,9%. Osoby w pełni zaszczepione coraz częściej stają się więc źródłem transmisji wirusa i jest to sytuacja zbliżona do tego, co ma miejsce w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach wśród narażonych na zakażenie około 23% stanowią osoby niezaszczepione a 25% zaszczepione. W ciągu zaledwie trzech tygodni listopada w kraju zgłoszono w przedziale wiekowym 60+ sto przypadków osób chorych na covid. W tym gronie zaledwie 3% stanowiły osoby niezaszczepione, a blisko 90%, czyli absolutna większość, to zaszczepieni.

Niepokojąca informacja dotarła także z Izraela. Niedawno wybuchła tam epidemia w gronie pracowników służby zdrowia. Wirus rozniósł się także wśród pacjentów cierpiących na inne choroby oraz członków rodzin personelu medycznego. Okazało się, że źródłem zakażeń został jeden z w pełni zaszczepionych pacjentów.

Naukowcy w kolejnych krajach coraz głośniej ostrzegają polityków i decydentów, żeby ci mieli świadomość jakie ryzyko stanowią osoby zaszczepione. Podkreślają, że narzucanie ludziom na masową skalę przyjmowania preparatów na covid może być przeciwskuteczne i zamiast hamować rozwój epidemii sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. Coraz więcej uczonych krytykuje też nagminne pomijanie przez polityków w ich decyzjach zaszczepionych osób jako istotnego czynnika sprzyjającego rozprzestrzenianiu się wisusa. To powoduje, że podejmowane środki kontroli zdrowia publicznego okazują się wciąż nieskuteczne.