Kolejna podwyżka stóp procentowych przez RPP

To co było zapowiadane stało się faktem. We środę 8 czerwca Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniosła stopy procentowe.

Cykl podwyżek stóp procentowych trwa już od kilku miesięcy. Są one podnoszone cyklicznie mniej więcej raz w miesiącu, a ich podwyższanie ma pomagać w walce z szalejącą inflacją. Prezes NBP Adam Glapiński przy okazji czerwcowej podwyżki wskaźników poinformował, że prawdopodobnie zbliżamy się już do końca cyklu podwyżek. Czy tak się faktycznie stanie to zależy jednak od rozwoju sytuacji.

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy wzrastają o 75 punktów bazowych. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego, czyli stopa referencyjna rośnie po ostatniej decyzji rady do 6%.

W odniesieniu do innych typów stóp zmiany prezentują się następująco. Stopa lombardowa rośnie do 6,5% a depozytowa do 5,5%. Stopa redyskontowa dla weksli z kolei wynosi od teraz 6,05% a dyskontowa 6,1%.

Podwyżka ze środy 8 czerwca jest już dziewiątą z kolei, które odbywają się w miesięcznych odstępach czasu. Cykl rozpoczął się jesienią, w październiku 2021 roku. Działania Rady Polityki Pieniężnej są odpowiedzią na wzrost inflacji, która w maju, jak szacunkowo podał Główny Urząd Statystyczny osiągnęła poziom 13,9% licząc rok do roku. Dla porównania w kwietniu w tym samym ujęciu wzrost wynosił 12,3%.