Izrael chce mediować między Moskwą a Kijowem

W poniedziałek 7 marca szef izraelskiej dyplomacji zapowiedział chęć mediacji między Rosją a Ukrainą podkreślając, że Izrael potępia działania Moskwy.

W poniedziałek odbyło się w Rydze spotkanie szefa izraelskiej dyplomacji Jaira Lapida z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. W jego trakcie zaznaczył, że Izrael jednoznacznie potępia rosyjską agresję jednakże, jak relacjonuje „Jerusalem Post”, jest gotowy wraz z Niemcami i Francją prowadzić mediację pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Izrael potępia, ale chce mediować

Dziennik zwrócił uwagę, że Lapid potępia Rosję w sposób jednoznaczny, choć jak dotąd nie zrobił tego premier Izraela Naftali Benet. Minister podkreślił, że jego kraj powinien poprowadzić mediacje z Moskwą odnośnie bezpieczeństwa na jego granicy z Syrią. Ponadto jest zdecydowany, aby podjąć starania o zapewnienie bezpieczeństwa kilkuset tysięcy Żydów mieszkających na Ukrainie oraz w Rosji. Izraelski minister podkreślił, że jest dla niego ważne, aby przedstawić amerykańskiemu sekretarzowi jak delikatne jest w obecnej sytuacji położenie Izraela. Dodał także, że podjęcie zabiegów mediacyjnych Rosji z Ukrainą jest uzgodnione, konsultowane i koordynowane bezpośrednio z USA.

Jak podaje „Jerusalem Post” powołując się na izraelskie źródła, rząd w Jerozolimie rozważa przekazanie Ukrainie hełmów oraz kamizelek kuloodpornych, o które prosił Kijów zaraz na początku rosyjskiego najazdu.

Działania izraelskiego rządu

W miniony weekend premier Izraela Naftali Benet przyjechał z wizytą do Moskwy oraz Berlina a także trzy razy odbył telefonicznie rozmowę z ukraińskim prezydentem. W niedzielę szef rządu zapowiedział, że jego kraj nadal będzie prowadził próby mediacji pomiędzy obiema stronami, pomimo tego, że sukces może wydawać się mało prawdopodobny. Z prośbą o mediację zwróciła się do Izraela sama Ukraina z uwagi na dobre stosunki zarówno z Moskwą jak i Kijowem. Izrael zaraz po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji jedynie wyraził solidarność z Ukrainą, jednakże nie potępił wyraźnie działań rosyjskich z uwagi na to, że mocarstwo to koordynuje operacje w Syrii przeciwko działającym tam irańskim bojownikom.