Iran jest w stanie zbudować broń nuklearną. Oświadczenie Teheranu

Teheran oświadczył, że posiada techniczne zdolności i możliwości do wyprodukowania broni nuklearnej. Jednocześnie władze oświadczyły, że decyzja o uruchomieniu produkcji nie została jeszcze ostatecznie podjęta.

Oświadczenie w sprawie irańskiej broni jądrowej złożył w niedzielę 17 lipca Kamal Charrazi pełniący funkcję doradcy najwyższego przywódcy duchowo – politycznego kraju, ajatollaha Alego Chameneiego. Stwierdził on, że choć technicznie Iran ma możliwość wyprodukowania broni jądrowej, to jednak decyzja czy to zrobić nie została jeszcze podjęta na poziomie władz państwowych.

Charrazi, którego cytuje agencja Reutera, zakomunikował, że Iran jest w stanie w przeciągu kilku dni wzbogacić uran do poziomu 60 %, ponadto posiadana obecnie technologia pozwala z łatwością wyprodukować także materiał wzbogacony do 90 %.

W ostatnich dniach czerwca bieżącego roku w stolicy Kataru doszło do wznowienia pośrednich rozmów między USA a Iranem po ich uprzednim zawieszeniu w marcu. Trwały one wówczas przez kilka miesięcy w Wiedniu i dotyczyły ożywienia umowy nuklearnej z roku 2015, jednak kilka kolejnych rund negocjacyjnych nie dało pozytywnych rezultatów i porozumienia. Oprócz Iranu i pośrednio USA udział w nich brali przedstawiciele Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Chin oraz Rosji.

Zawarte w roku 2015 roku porozumienie zakładające zakaz wzbogacania przez Iran uranu do poziomu powyżej 3,67 % zostało w 2018 roku zerwane przez ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Teraz wznowienie rozmów daje szanse na załagodzenie sporu i wyjście z impasu.