Hindusi domagają się zwrotu klejnotu noszonego przez królową - 1 2024

Hindusi domagają się zwrotu klejnotu noszonego przez królową

Hindusi domagają się od Wielkiej Brytanii zwrotu klejnotu, który przez lata zdobił koronę noszona przez królową Elżbietę II.

Korzystając z nadarzającej się okazji Hindusi chcą zażądać od Londynu zwrotu klejnotu Koh-i-noor z korony zmarłej monarchini. Kamień ten jest, jak argumentują, częścią ich dziedzictwa narodowego.

Królowa Elżbieta II używała przez długi czas korony, w której umieszczony był cenny kamień, będący jednym z największych znanych na świecie diamentów. Ponieważ jednak teraz korona nie będzie przez dłuższy czas używana Indie chcą zażądać zwrotu klejnotu.

Koh-i-noor umieszczony został na przodzie krzyża w koronie, jednak przez zdecydowana większość swojej historii związany był z Indiami a nie z Wielką Brytanią. Pierwsze historyczne zapiski mówiące o tym diamencie pochodzą już z roku 1304. Kamień opisywany jest tam jako własność radży Malwy, a w kolejnych wiekach przechodził w ręce kolejnych tamtejszych lokalnych władców. Zmieniło się to na niekorzyść Indii w XIX wieku, kiedy to oddziały Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej wywiozły klejnot na Zachód do Londynu.

Akt ten był dla Hindusów ogromnym ciosem, ponieważ Koh-i-noor stanowi ważny element ich narodowego dziedzictwa. Kolejnego doznali w 1911 roku, kiedy kamień umieszczono w koronie królowej Marii. W późniejszym czasie korona z zamocowanym kamieniem zdobiła głowę matki królowej Elżbiety, którą ta miała na sobie w dniu koronacji swojej córki w roku 1953. Korona z biegiem czasu stała się własnością niedawno zmarłej monarchini.

Hindusi domagali się zwrotu swojego mienia przez Wielka Brytanię wielokrotnie na przestrzeni wielu dekad, jednak bezskutecznie. Teraz, gdy Wielka Brytania ma króla część mieszkańców Indii upatruje w tym okazji do tego, aby kolejny raz podjąć próbę odzyskania klejnotu. Ich zdaniem fakt, że przez jakiś czas teraz nie będzie królowej stanowi doskonały argument za zwrotem Koh-i-noor do Indii, skąd Brytyjczycy wywieźli go uciekając się do podstępu i oszustwa.

Pomimo optymizmu część komentatorów wątpi jednak, czy Wielka Brytania odda im klejnot kojarzący się ze zmarłą królową.