Grupa rosyjskich wojskowych apeluje do Putina

Grupa rosyjskich wojskowych rezerwistów zwróciła się z mocnym apelem do prezydenta Rosji Władymira Putina. Padły w nim poważne oskarżenia.

Apel do Putina

Zrzeszona w nieformalnym Ogólnorosyjskim Zgromadzeniu Oficerów grupa wojskowych rezerwy oraz tych w stanie spoczynku wystosowała do prezydenta apel w związku z zaogniająca się sytuacją wokół Ukrainy. Protestują oni przeciwko wojnie z tym krajem podkreślając, że ewentualny konflikt mógłby zagrażać dalszemu istnieniu Rosji. Argumentują, że inwazja na sąsiada stawiałaby pod dużym znakiem zapytania dalsze istnienie kraju oraz ustawiła by mieszkańców Rosji i Ukrainy jako śmiertelnych wrogów. W wystosowanym apelu oskarżyli władze, a także samego Putina o prowokowanie wybuchu wojny.

Pod wystosowanym apelem w imieniu związku Ogólnorosyjskiego Zgromadzenia Oficerów podpisał się generał w stanie spoczynku Leonid Iwaszow znany ze swoich radykalnych nacjonalistycznych poglądów.

Przestroga dla władz

W wystosowanym apelu Leonid Iwaszew podkreślił, że wojna z Ukrainą mogłaby zostać wykorzystana do utrzymania władzy stawiając jednocześnie pod znakiem zapytania dalsze istnienie Rosji jako państwa. Przestrzegł, że ustawienie wskutek wojny na wrogich pozycjach Rosjan i Ukraińców spowodowałoby mnóstwo ofiar po obu stronach.

Generał zauważył, że na zewnątrz istnieją obecnie co prawda zagrożenia dla Federacji Rosyjskiej, jednakże stwierdził, że nie są one krytyczne. Podkreślił, że obecnie utrzymuje się względna stabilność strategiczna, a broń jądrowa jest pod właściwą kontrolą. Oświadczył, że siły NATO w regionie nie są zasadniczo wzmacniane oraz nie przejawiają groźnej aktywności.

Generał Iwaszew w latach 1996 – 2001 był kierownikiem Głównego Zarządu Międzynarodowej Współpracy Wojskowej Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Wówczas opowiadał się przeciwko planowanemu rozszerzaniu paktu NATO na wschód. W późniejszym czasie generał był był jednym z czołowych ideologów wśród rosyjskich nacjonalistów.

Ogólnorosyjskie Zgromadzenie Oficerów, którego jest szefem, zrzesza wojskowych rezerwistów, żołnierzy rosyjskiej armii w stanie spoczynku a także osoby mające za sobą służbę w różnych strukturach siłowych i mundurowych. Cechą wspólną większości z nich są konserwatywne poglądy.

W apelu Iwaszew jednoznacznie skrytykował obecne władze kraju za doprowadzenie do degradacji kraju. Nie jest to pierwsza krytyczna wypowiedź emerytowanego generała pod adresem obecnego prezydenta Rosji. Apel opublikowano w ostatnim dniu stycznia w witrynie internetowej zgromadzenia. W niedzielę 6 lutego upubliczniła go rosyjska niezależna telewizja Dożd.