Flaga OUN-UPA na jednym z wrocławskich balkonów. Interwencja policji

We Wrocławiu miał miejsce niepokojący incydent. Na balkonie w jednym z mieszkań wywieszona została czarno-czerwona flaga OUN-UPA. Na miejsce wezwano policję.

Flaga w kolorach czarnym i czerwonym jest symbolem ukraińskich nacjonalistów, którzy odpowiadają za zbrodnię ludobójstwa na Polakach mieszkających w II Rzeczpospolitej na Wołyniu na polskich Kresach Wschodnich. Taka właśnie flaga pojawiła się na jednym z balkonów obok żółto – niebieskiej flagi Ukrainy.

Flaga pojawiła się na balkonie jednego z domów przy ulicy Wszystkich Świętych na wrocławskim Starym Mieście. Prawdopodobnie została wywieszona tam już w marcu bieżącego roku, niedługo po rosyjskiej napaści na Ukrainę.

W sprawie zainterweniował jeden z Ukraińców. Opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie balkonu z obiema flagami. Z tego co ustalił w mieszkaniu do którego należy balkon mieszkają Ukraińcy, którzy wyemigrowali do Polski.

Po tym jak sprawę zgłoszono na policję, na miejsce przyjechał patrol, który podjął interwencję. W jej wyniku banderowska flaga została zdjęta i zabezpieczona przez funkcjonariuszy. Jak poinformowała sierżant Aleksandra Rodecka z wrocławskiej Komendy Miejskiej Policji w sprawie są prowadzone czynności. Na chwilę obecną nie jest jasne, czy osoby, które wywiesiły zakazane w Polsce barwy były świadome znaczenia symbolu. Wielu Ukraińców, którzy poddawani byli w toku szkolnej edukacji propagandy zwyczajnie nie zna historii rzezi wołyńskiej, bądź zna tylko jej okrojonej wersję. Duża część z nich kojarzy tą, zakazaną w Polsce symbolikę wyłącznie z wydarzeniami sprzed kilku lat jakie miały miejsce na Majdanie oraz ukraińskim oporem wobec działań Rosji.