Firmy kontenerowe blokują przewozy. Efektem puste półki w rosyjskich sklepach

Największe kontenerowe firmy transportowe świata wdrożyły blokadę przewozów do Rosji. Skutkiem tego staje się coraz częściej spotykany w rosyjskich sklepach widok pustych półek.

Wskutek zablokowania przewozów w sklepach w Rosji zaczyna brakować zachodnich towarów. Ponieważ blokadę wprowadziły największe firmy w tym sektorze toteż jest to coraz bardziej dotkliwe także dla zwykłych obywateli Federacji Rosyjskiej. Zablokowane zostały nie tylko transport do Rosji ale i z tego kraju. Wielka Brytania praz Kanada jako pierwsze na świecie zamknęły też swoje porty dla statków towarowych z Rosji.

Wśród firm, które oficjalnie ogłosiły wstrzymanie realizacji zleceń przewozowych do i z Rosji ogłosiła szwajcarska firma z sektora logistycznego Mediterranean Shipping Company, a także największa firma kontenerowa świata jakim jest duński logistyczny gigant Maersk praz gigant z Francji CMA CGM.

Firmy te podjęły decyzję dotyczącą wszystkich rosyjskich portów nad Morzem Bałtyckim oraz Czarnym, a także tych na Bliskim Wschodzie. Łącznie, jak zauważa agencja Interfax, te trzy firmy obsługują ponad 50% transportu kontenerów z i do Rosji. Nie są to pierwsze firmy, które zdecydowały się na wstrzymanie realizacji zleceń kontenerowych. Wcześniej uczyniły to firma Hapag Lloyd z Niemiec, Ocean Network Express z Singapuru a także Yang Ming z Tajwanu.

Blokada odbije się nie tylko na imporcie ale także na rosyjskim eksporcie najmocniej w sektorach papierniczym, nawozów sztucznych, cementowym, kauczukowym oraz jeśli chodzi o towary petrochemiczne. Firma Maersk zaprzestała już obsługi intermodalnej ciężarówkami i koleją w obie strony do i z Federacji Rosyjskiej. Zakończenie współpracy z rosyjskimi kolejami RŻD ogłosiły ponadto linie kolejowe VR Group z Finlandii.