Dwa jachty rosyjskiego oligarchy pływają i ignorują brytyjskie sankcje

Pomimo ogłoszenia przez Wielką Brytanię sankcji wymierzonych w Rosję dwa luksusowe jachty należące do oligarchy Romana Abramowicza pływają omijając wszelkie ograniczenia.

Dwa pływające superjachty należące do rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza zarejestrowane zostały na Bermudach, które są terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii. Ich właściciel natomiast, pomimo kryzysu i sankcji będących skutkiem rosyjskiej agresji na Ukrainę, cieszy się nadal dużą swobodą i korzysta z przywilejów.

Jachty pływają po wodach na Bermudach i mogą omijać oraz nie stosować się do wymierzonych w Rosję sankcji nałożonych przez Wielka Brytanię. Na sprawę zwróciła uwagę między innymi gazeta „Daily Mail”.

Roman Abramowicz zarejestrował swoje dwa warte około 1,2 miliarda funtów brytyjskich lub 6,7 miliarda zł prywatne jachty na Bermudach, co pozwala im pływać pod tamtejszą wersją flagi „Red Ensign”, której historia sięga XVII-wiecznej flagi brytyjskiej. Obecnie barwy te stosowane są przez brytyjskie statki handlowe. „Daily Mail” zauważa, że rozwiązanie to daje im opiekę konsularną Wielkiej Brytanii oraz ochronę marynarki wojennej tego kraju w razie jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej.

Uprawnienia te powodują, że Abramowicz nie musi respektować nałożonych w dniu 10 marca przez Wielką Brytanię na Rosję sankcji gospodarczych i handlowych. Ograniczenia te nie dotyczą go w najmniejszym stopniu, w związku z tym może on pływać swobodnie po wodach brytyjskich, mimo że wprowadzone ograniczenia oznaczają dla niego zakaz wjazdu na lądowe terytorium brytyjskie. Oligarcha posiada liczne inwestycje na Wyspach Brytyjskich, jedną z nich są udziały w klubie piłkarskim Chelsea Londyn, jednakże jego aktywa zostały okresowo zamrożone.

Gazeta „Daily Mail” pisze, że jeden z jachtów Abramowcza „Solaris” pływający pod wspomnianą flagą „Red Ensign” był widziany w czarnogórskim porcie Tivat. Jednostki takie jak jachty rosyjskiego oligarchy mogą korzystać z różnych jej wersji pod warunkiem, że zostały zarejestrowane w zamorskich terytoriach brytyjskich takich jak Bermudy, Kajmany, Falklandy albo Giblartar.